More

  Седуммина руски старешини загинале од украински напад

  spot_img

  Најмалку седуммина руски офицери се убиени во ракетен напад блиску до окупираниот украински град Мариупол, објави британски Телеграф.

  Петро Андриушченко, поранешен советник на протераниот украински градоначалник на Мариупол, рече дека најмалку 6 проектили погодиле камп што го користела руската војска во Бабах-Тарама, во источниот украински регион Доњецк.

  Најмалку седуммина загинале од нападот, а повеќе од десетмина биле повредени.

  „Сите жртви се офицери, таму не живеат војници“, објавил на Телеграм Андриушченко.

  Украинските сили постојано ги гаѓале клучните руски бази длабоко зад непријателските линии, користејќи ракети со долг дострел и дронови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img