More

  Седум изненадувачки придобивки од земање магнезиум дневно

  spot_img

  Важно е да внесете витамини и минерали во вашата дневна рутина доколку случајно ви недостигаат.

  Магнезиумот е само еден минерал во кој може да имате недостаток, особено ако вашата исхрана не вклучува многу зелен лиснат зеленчук, јаткасти плодови, семки или цели зрна.

  Вашиот лекар може да ви помогне да одлучите дали ви треба додаток на магнезиум, како и вистинскиот тип – а ако го правите тоа, може да забележите неколку подобрувања во вашето ментално и физичко здравје, известува Best Life.

  Еве седум изненадувачки придобивки од земање магнезиум дневно:

  1. Го подобрува сонот
  Ако имате недостаток на магнезиум, може да забележите потешкотии со квалитетниот сон. Студијата од април 2022 година објавена во списанието Sleep покажа дека луѓето кои имале поголем внес на магнезиум имаат поголема веројатност да ја добијат препорачаната количина на одмор секоја вечер. Студијата објаснува дека минералот „може да влијае на времетраењето на спиењето преку регулирање на деноноќниот часовник“, како и преку „производството на мелатонин, клучен хормон вклучен во регулирањето на циклусот сон-будење“.

  2. Може да ги намали знаците на анксиозност и депресија
  Студија од 2017 година објавена во списанието PLoS One покажа дека магнезиумот е ефикасен пристап за третман за блага до умерена депресија кај возрасните. Во студијата, истражувачите открија дека суплементацијата доведе до „значително намалување на симптомите на депресија и анксиозност без оглед на возраста, полот, основната тежина на депресијата или употребата на антидепресиви“.

  3. Може да го намали запекот
  Според Универзитетот во Мичиген, магнезиумот го прави тоа така што помага да се зголеми количината на вода во цревата, што потоа помага при движењето на дебелото црево.

  4. Може да го одржува здравјето на коските
  Според American Bone Health, луѓето со поголем внес на магнезиум имаат поголема минерална густина на коските – важен фактор за спречување на фрактури и остеопороза. Студијата од 2013 година објавена во списанието Nutrients покажа дека „недостатокот на магнезиум придонесува за остеопороза преку директно влијание врз формирањето на кристалите и коскените клетки и индиректно со тоа што влијае на секрецијата и активноста на паратироиден хормон и промовирајќи воспаление од низок степен“.

  5. Може да ја намали мигрената
  Постојат докази дека магнезиум оксидот е корисен кај пациенти кои имаат мигрена со аура (сензорни нарушувања кои понекогаш дејствуваат како предупредувачки знак за претстојната мигрена). Магнезиумот може да ги спречи мозочните сигнали кои ги произведуваат овие сензорни промени.

  6. Може да го намали ризикот од кардиоваскуларни проблеми
  Според една студија од 2018 година објавена во Nutrients, доказите сугерираат дека повисоките дози на магнезиум се поврзани со помали шанси за развој на кардиоваскуларни болести, вклучувајќи срцеви заболувања и коронарна срцева болест. Некои од причините што тие ги навеле за ова се подобрениот метаболизам на гликозата и инсулинот и антихипертензивните и антиинфламаторните својства.

  7. Може да помогне при регулација на шеќерот во крвта и губење на тежината
  Според Хедер Сандисон, водечки експерт за нега на Алцхајмерова болест и поврзана деменција (ADRD), особено изненадувачка придобивка од магнезиумот е неговиот позитивен ефект врз шеќерот во крвта. „Многу луѓе не сфаќаат дека магнезиумот помага во контролата на шеќерот во крвта и производството на инсулин“, вели Сандисон.

  Ева Де Анџелис, лиценциран диететичар нутриционист, вели дека магнезиумот го прави ова со подобрување на чувствителноста на клетките на инсулин. „Инсулинот го регулира нивото на гликоза во крвта после јадење, спречувајќи вишокот гликоза да се претвори во маснотии“, објаснува таа. „Понатаму, бидејќи инсулинот е хормон за согорување маснотии, тој ви овозможува да согорите повеќе масти, што резултира со губење на тежината.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img