More

  Дали „поздравите сорти“ на чипс навистина се поздрави од обичните чипсови?

  spot_img

  Чипсот направен од цвекло, грашок, пашканат и морков често се перципира како добредојдена варијанта во споредба со чипсот, а производителите на такви грицки се рекламираат со пораките „помалку масти“ или „повеќе протеини“.

  Меѓутоа, кога потрошувачот ќе отвори кесичка со чипс од зеленчук, верувајќи дека посегнал по поздравите на опциите, ќе открие дека тоа не е вистината.

  Дегустаторите на производите од Канцеларијата за заштита на потрошувачите на германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија (Verbraucherzentrale NRW) тестираа 12 различни чипсови направени од цвекло, пашканат, сладок компир, леќа и грашок.

  Првото нешто што ќе откриете е дека производителите на чипсови направени од мешунки, како што се грашок или леќа, често ги презентираат своите производи промовирајќи ја нивната ниска содржина на маснотии.

  Сепак, љубителите на ваквите грицки не треба да очекуваат да внесуваат помалку калории со консумирање на такви производи.

  Чипсот од леќа содржи во просек 450 килокалории на 100 грама, додека чипсот содржи исто толку 540 kcal.Просечната разлика е околу 17 отсто помалку калории, што е многу мало во споредба со очекувањата на потрошувачите кои имаат тенденција да посегнат по грицките.

  Чипсот од зеленчук има во просек 510 kcal на 100 грама, што е многу блиску до чипсот. Освен тоа, некои видови зеленило содржат повеќе масти отколку чипсот, покажаа студиите.

  Производителите на чипс „зеленчук“ не штедат на сол во споредба со чипсот.

  Студијата не е прва што покажа дека изборот на алтернатива за чипсот не значи здрава храна.

  Истражувањето укажува дека потрошувачите кои претпочитаат храна при купување не треба да се водат од пораките за здрава исхрана напишани на пакувањето, туку да ги проверуваат информациите за количината на сол и маснотии, често напишани со мали букви.

  „Иако алтернативните чипови нудат разновидност, тие сè уште не се погодни за оптимална исхрана“, вели Катрин Ботнер, нутриционист во Центарот за советување потрошувачи.

  Поради оваа причина, чипсот направен од различен зеленчук треба да се третира на ист начин како чипсот, што значи – не претерувајте.

  Еден начин кој води до умереност е да не јадете чипс директно од кесата, туку да го наполните со нив и потоа да ги ставите кесичките надвор од видното поле, советуваат експертите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img