More

  Се зголемуваат тарифите и за други стратешки производи

  spot_img

  Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да објави одлука за царини на кинески стоки веќе следната недела, која се очекува да биде насочена кон клучните стратешки сектори како што е производството на електрични возила (EV), пишува Блумберг, повикувајќи се на неименувани информирани извори.

  Според тие извори, Бајден нема да предложи сеопфатни зголемувања на царините на кинеската граница што ги бара републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп.

  Администрацијата ги преиспитува тарифите воведени во времето на Трамп, почнувајќи од 2018 година.

  САД ќе воведат нови, зголемени тарифи кои се фокусираат на клучните индустрии, вклучувајќи електрични возила, батерии и соларни ќелии. Останатите постоечки давачки во Кина се очекува во голема мера да се задржат.

  – Објавата за новите мерки е закажано за вторник, 14 мај – соопштија два неименувани извори на Блумберг.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img