More

  Се урна руски авион со украински заробеници?

  spot_img

  Најмалку 65 украински заробеници загинаа при уривањето на рускиот воен транспортен авион Иљушин-76 кој се сруши близу градот Белгород кој е близу на границата со Украина, јави руското Министерство за одбрана.

  Новинската агенција Риа Новости соопшти дека во авионот имало уште девет лица, вклучително и шест членови на екипажот. Ниту еден од деталите околу патниците во авионот не може да се потврди независно.

  На социјалните мрежи се појави снимка од падот на авионот. Се смета дека авионот паднал кај селото Јабланово кое се наоѓа на 70 километри североисточно од Белгород.

   

   

  Генералштабот на Украина, цитиран од веб-страницата „Украинска правда“, соопшти дека авионот превезувал ракети за руските системи за воздушна одбрана С-300. Во него не се споменуваат воени затвореници.

  Регионалниот гувернер на Белгород, Вјачеслав Гладков, рече дека знаел за „инцидент“, но не даде дополнителни детали.

  Според Риа Новости, украинските затвореници биле „превезувани во регионот Белгород за размена“, иако тоа не може да се потврди.

  Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека Кремљ знаел за несреќата, но одбил да навлезе во детали.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img