More

  Сè повеќе луѓе го отфрлаат авокадото и бараат алтернатива

  spot_img

  Дури и оние кои не знаеле што е авокадо имаа можност да прочитаат толку многу во него, бидејќи тоа станува се поактуелно.

  Авокадото е вистински хит во светот во последните неколку години, иако ова тропско овошје од дождовните шуми на Централна и Јужна Америка со векови е дел од локалните кујни, дури во оваа деценија стана популарно ширум светот, но се чини дека нејзината популарност се повеќе и повеќе паѓа, пишува Индекс.хр.

  Сè повеќе светски ресторани бараат алтернативи за авокадото во друга храна или целосно го напуштаат.

  Причината за ова е што авокадото има огромен јаглероден отпечаток, потребни се 320 литри вода за да растат, а глобалната побарувачка е толку голема што тие стануваат недостапни за локалното население во областите каде што се одгледуваат.

  Алтернатива на авокадото
  Во 2021 година, Томасина Мајерс, ко-сопственик на синџирот на мексикански ресторани „Вахака“, воведе сос за кој смета дека е добра алтернатива на популарниот гуакамоле – зелен сос од гуакамоле инспириран од гуакамоле направен од грав, зелени чили, лимета и коријандер.

  Но, овој ресторан не е единствениот кој ја намалил употребата на авокадо или целосно го елиминирал.

  Во Торонто, мексиканскиот готвач Алдо Камарена предложи алтернатива на гуакамоле направено со паста од тиквички и семки од тиква, готвачот Сантијаго Ластра вклучи сос во стилот на гуакамоле направен со ф’стаци и ферментирани огрозд на менито во неговиот мексикански ресторан во Лондон, а ирскиот ресторан Џ. P. McMahon разви алтернатива на гвакамоле направен од наут.

  Се поставува прашањето дали авокадото е навистина толку лошо и, како што велат некои, полошо за животната средина од месото и млечните производи?

  Авокадо – производство и транспорт
  Авокадото расте на дрвја и тој факт секако е во негова корист. Имено, дрвјата го заробуваат јаглеродниот диоксид од атмосферата и за возврат ослободуваат кислород, а нивните корени помагаат и во заштитата на почвата од ерозија.

  Дрвото авокадо потекнува од Мексико, каде што сè уште се одгледуваат најмногу авокадо, но денес, освен во Мексико, авокадото се одгледува насекаде низ светот во тропска и суптропска клима.

  Постоечките насади со авокадо, ако добро се управуваат, не се проблематични. Меѓутоа, како што се зголемува побарувачката за авокадо, во некои области се јавуваат проблеми.

  Кога земјиштето се расчистува за да се направи простор за дрвјата од авокадо или кога водата се пренасочува од потоци и реки за наводнување, јаглеродот и водата од авокадото растат.

  Ова не мора да значи дека авокадото е лошо, тоа едноставно значи дека нивното производство не е толку одржливо. Сè додека ова не се поправи, сè уште можеме повремено да уживаме во авокадо, но можеби не треба да ги јадеме секој ден за да избегнеме толку голема побарувачка.

  Што е полошо за животната средина – производство на авокадо или месо?
  Дополнително, на дрвјата од авокадо им треба повеќе вода од другите дрвја – за одгледување на едно авокадо потребни се 320 литри вода.

  Но, во споредба со месото, авокадото се уште е бескрајно подобро – потребни се 2.315 литри вода за да се добијат 150 грама говедско месо, 900 литри за истото количество свинско месо и 650 литри за пилешко.

  Авокадото често се користи и како замена за путер, како намаз или во десерти, а за да се произведе просечна количина путер со големина на авокадо, потребни ви се дури 833 литри вода.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img