More

  Сè повеќе луѓе го отфрлаат авокадото, а еве зошто

  spot_img

  Авокадото е вистински хит во светот последниве години – иако ова тропско овошје од прашумите на Централна и Јужна Америка со векови е дел од домашните кујни, дури во оваа деценија стана популарно во светот, но се чини дека нејзината популарност се повеќе и повеќе опаѓа

  Причината за тоа е што авокадото има огромен јаглероден отпечаток, му требаат 320 литри вода за да расте, а светската побарувачка е толку голема што станува недостапно за локалното население во областите каде што се одгледува, пренесува index.hr. .

  Во 2021 година, Томасина Мајерс, косопственичка на синџирот мексикански ресторани Вахака, претстави сос за кој смета дека е добра алтернатива на популарниот гуакамоле – зелениот вачакамоле сос инспириран од гвакамоле, направен од грав, зелени чили, лимета и коријандер. .

  Сепак, овој ресторан не е единствениот кој ја намалил употребата на авокадо или целосно го елиминирал.

  Во Торонто, мексиканскиот готвач Алдо Камарена предложи алтернатива на гвакамоле направен од тиквички и паста од семки од тиква. Готвачот Сантијаго Ластра на менито во неговиот мексикански ресторан во Лондон вклучи гуакамоле стил направен од ф’стаци и ферментирани огрозд, а ирскиот ресторан J.P. McMahon разви алтернатива на гуакамола од цикорија.

  Дури и популарната загрепска Boogie Lab го отстранила авокадото од своето мени и рекле дека целата храна во Буги местата ќе биде сезонска и домашна. Но, дали авокадото навистина е толку лошо и, како што некои велат, полошо за животната средина од месото и млечните производи?

  Авокадо – производство и транспорт
  Авокадото расте на дрвја, а овој факт секако е во негова корист. Имено, дрвјата го заробуваат јаглеродниот диоксид од атмосферата и за возврат ослободуваат кислород, а нивните корени помагаат и во заштитата на почвата од ерозија.Дрвото авокадо потекнува од Мексико, каде сè уште се одгледуваат најмногу авокадо, но денес, освен во Мексико, авокадото се одгледува насекаде низ светот во тропска и суптропска клима.

  Постоечките насади со авокадо, ако добро се управуваат, не се проблематични. Меѓутоа, како што расте побарувачката за авокадо, во некои области се јавуваат проблеми.

  Кога земјиштето се расчистува за да се направи простор за дрвјата од авокадо или кога водата се пренасочува од потоци и реки за наводнување, јаглеродот и водата од авокадото растат.

  Ова не мора да значи дека авокадото е лошо, тоа едноставно значи дека нивното производство не е толку одржливо. Сè додека ова не се поправи, сè уште можеме да уживаме во повременото авокадо, но можеби не треба да го јадеме секој ден за да избегнеме толку голема побарувачка.

  Што е полошо за животната средина – авокадо или производство на месо?
  Покрај тоа, дрвјата од авокадо бараат повеќе вода од другите дрвја – за одгледување на едно авокадо потребни се 320 литри вода.

  Меѓутоа, во споредба со месото, авокадото е сепак бескрајно подобро – за да се добијат 150 грама говедско, потребни се 2.315 литри вода, 900 литри за истото количество свинско месо, а 650 литри за пилешко.

  Авокадото често се користи како замена за путер, како намаз или во десерти, а за производство на просечна количина путер со големина на авокадо потребни се дури 833 литри вода.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img