More

  Се појави првата снимка од нападот на Пакистан врз Иран: Убиени две деца

  spot_img

  Пакистан изврши напади во Иран насочени кон сепаратистичките милитанти, соопшти пакистанското Министерство за надворешни работи, два дена откако Техеран соопшти дека нападнал бази на милитанти поврзани со Израел на пакистанска територија.

  Иранските медиуми јавуваат дека неколку проектили погодиле локација во провинцијата Систан и Белучистан, која се граничи со Пакистан, при што загинале три жени и четири деца, од кои ниту едно по потекло од Иран.

  „Неколку терористи беа убиени за време на оваа операција заснована на разузнавање“, се вели во соопштението на пакистанското министерство, опишувајќи ја операцијата како „серија на високо координирани и конкретно насочени воени напади против терористичките засолништа“.

  „Пакистан целосно го почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Исламската Република Иран“, додаде Министерството за надворешни работи и објасни дека „единствената цел на денешниот чин е да се обезбеди безбедноста и националниот интерес на Пакистан, кои се најважни и не можат да бидат загрозени“.

  Пакистански разузнавачки извор за Ројтерс изјави дека нападите биле извршени со воени авиони.

  „Нашите сили извршија напади врз милитантите на Белуџистан во Иран“, изјави разузнавач во пакистанската престолнина Исламабад.

  „Целтаните милитанти припаѓаат на БЛФ“, додаде тој, мислејќи на Ослободителниот фронт на Белуџистан, кој бара независност за таа пакистанска провинција.

  Иран соопшти дека цели на базите на милитантите поврзани со Израел во Пакистан. Пакистанските власти известуваат дека биле погодени цивили и загинале две деца, предупредувајќи на последиците за кои ќе биде одговорен Техеран.

  Исламабад во средата го отповика својот амбасадор од Иран. Пакистан и Иран имаа лоши односи во минатото, но овие напади се најголемиот прекуграничен упад во изминатите години.

  На социјалните мрежи се појавија и првите снимки од нападот.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img