More

  Меркур ретрограден 2024: Еве кога ќе започне и кој ќе биде најмногу погоден

  spot_img

  Во астрологијата, Меркур е една од најважните планети кои влијаат на нашите животи поради неговата позиција во Сончевиот систем.

  Секоја личност има уникатна карта на раѓање која делува како астролошка ДНК. Се состои од поставување на клучни планети и соѕвездија. Студијата за карта на раѓање вклучува 12 куќи кои го одредуваат нечиј минат, сегашен и идниот живот. Астролозите прават предвидувања врз основа на гледање на овој нијансиран распоред. За подобро да се разбере ова, еве детална анализа за тоа што претставува и како ретроградниот Меркур 2024 година ќе влијае на хороскопските знаци.

  Од 1 април до 24 април 2024 година.
  Во овој период, Меркур оди ретроградно во тврдоглавиот, страстен и огнен хороскопски знак Овен. Луѓето под знакот на Овен ќе доживеат неконтролиран нагон да скокнат во одлучувањето и да се соочат со предизвикувачки ситуации со самоувереност и агресивност. Ќе летаат искри, а може да настанат тензии и конфликти. За сите хороскопски знаци, особено за огнените, најдобро е да молчат и длабоко да размислат пред да комуницираат со другите, бидејќи нивните зборови можат да болат. Исто така, важно е, особено за Овните, Лавовите и Стрелците, да не се караат во овој период за да избегнат идни несреќи.

  Од 4 до 27 август 2024 г
  Меркур е ретрограден во земниот знак Девица од 4-ти до 14-ти август, а потоа се движи во соѕвездието Лав. Овој период ќе започне со јасност на поставување цели. Промената ќе дојде по 14 август, бидејќи Меркур ќе биде ретрограден во самоуверениот, но егоистичен огнен знак Лав. Додека Девицата дозволува некој конструктивно да се посвети на само-подобрување и одвреме-навреме да ги критикува своите сакани, родените под влијание на Лав не прифаќаат никаква критика, бидејќи копнеат за пофалби и валидност од другите. Сите знаци треба да бидат дополнително внимателни кога станува збор за нивниот љубовен живот, бидејќи оваа фаза сигурно ќе создаде конфузија и негативна комуникација.

  Од 25 ноември до 15 декември 2024 година.
  Последниот ретрограден Меркур во годината повторно ќе биде во знакот на Стрелец. Сезоната на празници во 2024 година ќе падне среде Меркур ретроградна, што може да предизвика проблеми во планирањето на одморите или семејните вечери. На сите знаци им се препорачува тројно да ги проверат своите резервации и планови со пријателите и семејството пред да тргнат надвор. Исто така, би било корисно да не влегувате во непотребни расправии со саканите, бидејќи тоа може да остави горчлив вкус на жалење кај сите хороскопски знаци, пишува Satisfied.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img