More

  Се огласи „железниот генерал“: Време е да го вратиме тоа што е наше!

  spot_img

  Врховниот воен командант на Украина Валериј Залужни во саботата сигнализираше дека се наближува долгоочекуваната украинска контраофанзива.

  „Време е да го вратиме она што е наше“, накратко на Телеграм изјави Залужна, која го доби прекарот украинскиот „железен генерал“.

  Пораката била придружена со едноминутно видео на кое се гледа како украинските војници пеат и мавтаат со различни оружја, пренесува Insider.

  Во април, украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников навести можен неизбежен почеток на контраофанзива. „Штом има Божја волја, добро време и наредба од врвот, ќе почнеме.

  Олексеј Данилов, висок функционер на Украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана, исто така, во големото интервју за Би-Би-Си во саботата рече дека украинските трупи се подготвени за акција.

  Данилов рече и дека нападот може да започне „утре, задутре или за една недела“ и дека нема простор за грешка.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img