More

  Саудиска компанија гради крузер со капацитет колку цел град од 50.000 луѓе

  spot_img

  Саудиската компанија за развој на недвижнини „Ал-Отаим инвестмент“ најави нов проект за изградба на брод за крстарење кој треба да биде еден вид град во град.

  Проектот наречен „Сала за крстарење Ал-Отаим“ ќе се гради на вкупна површина од 77.000 квадратни метри и ќе вклучува трговски центар, 276 станбени единици, 16 луксузни апартмани и области за забава.
  Планираниот хотел на бродот ќе содржи 120 соби и 156 апартмани и деловни простории на 6 ката.

  „На тој брод ќе бидат вработени 4.000 луѓе од Саудиска Арабија“, соопшти компанијата.

  Кога станува збор за капацитетот, беше најавено дека еден ваков брод за крстарење ќе може да прими до 50.000 патници и 25.000 автомобили.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img