More

  Внимавајте на топлото време, полицијата трага по исчезнати, издадени заштитни мерки

  spot_img

  Грција се соочува со својот најрано забележан топлотен бран кој може да биде само предвесник на она што ќе дојде во јули и август.

  Издадено е итно предупредување до сите кои патуваат во земјата, бидејќи четворица туристи загинаа, а повеќе се водат како исчезнати поради рекордно високите температури, пишува Индипендент.

  Екипите за пребарување во Грција моментално трагаат по тројца исчезнати туристи. Грчките власти издадоа предупредување за топлина од трето ниво и испраќаат автоматизирани предупредувања до телефоните, повикувајќи ги луѓето да работат од дома и да избегнуваат напорни активности на отворено, објави репортерот Рич Бут од Грција.

  Метеорологот на грчката државна телевизија Панос Јанопулос рече: „Во 20 век никогаш немавме топлотен бран пред 19 јуни. Имавме неколку во 21 век, но ниту еден пред 15 јуни“.

  Туристичките локации во Атина и пошироко беа затворени по извештаите за луѓе кои се онесвестиле додека чекале на ред.

  Ханија, град на северозападниот брег на Крит, забележа највисока температура, при што живата во четвртокот достигна 44,5 степени Целзиусови.

  Презентерот Мајкл Мозли е пронајден мртов на островот Сими во додеканската група острови во близина на Родос. Тој колабирал за време на прошетка на температура од 37 степени и бил пронајден мртов во неделата, четири дена откако исчезнал.

  Турист исчезнал во вторникот попладне додека се шетал на островот Аморгос на југоисток од земјата.

  На малиот остров Матраки, недалеку од Крф, исчезна уште еден американски турист. Овој 55-годишен турист не е виден од вторник, 11 јуни, јавуваат локалните медиуми. На островот Самос, 74-годишен холандски турист исчезна додека планинареше во неделата.

  Спасувачките тимови на туристичкиот остров во источниот дел на Егејското Море соопштија дека мажот исчезнал во областа Маратокампос. Потрагата по овие тројца туристи се уште трае.

  Димитрис Катацис, шеф на спасувачкиот тим на Самос, рече дека туристите не се свесни за ризиците со кои се соочуваат пешачејќи по жештината. Велат дека често излегуваат од колосек, а потоа се губат.

  – Видовме неколку странци како ја шетаат патеката 41 степен без капи – изјави тој за локалните медиуми.

  Спасувачките екипи советуваат туристите да не шетаат на високи температури и во најтоплите делови од денот.

  Задолжително понесете капи, крема за сончање и вода.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img