More

  САД „внимателно оптимисти“ за разговорите за прекин на огнот во Газа

  spot_img

  Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, ги изрази, како што рече, „внимателно оптимистичките“ американските разговори за прекин на огнот во Газа, додавајќи дека јазот меѓу двете страни може да се намали.

  „Ние сме внимателни оптимисти дека работите се движат во вистинската насока. Се уште постои јаз меѓу двете страни. „Ние веруваме дека тој јаз може да се затвори и тоа е она што Брет Мекгурк и директорот на ЦИА Бил Барнс се обидуваат да го направат токму сега“, изјави Кирби за Си-Ен-Ен синоќа.

  На крајот на мај, американскиот претседател Џозеф Бајден претстави трифазен предлог со цел постигнување прекин на огнот, ослободување на заложниците од Газа и палестински затвореници кои ги држеше Израел, израелско повлекување од таа палестинска територија и нејзина реконструкција.

  Барнс и американскиот пратеник за Блискиот Исток Мекгурк се на Блискиот Исток каде што се состануваат со регионалните колеги за да разговараат за договорот за прекин на огнот.

  Израел бара да се почитуваат неговите црвени линии
  Хамас прифати клучен дел од планот, отфрлајќи го своето барање Израел да се обврзе на траен прекин на огнот пред да го потпише договорот.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху инсистираше на тоа дека договорот не смее да го спречи Израел да ја обнови борбата додека не се постигнат целите на војната.

  На почетокот на војната пред повеќе од девет месеци, тој вети дека ќе го уништи Хамас.

  Нетанјаху му рекол на Мекгурк во средата дека е посветен на обезбедување прекин на огнот доколку се почитуваат црвените линии на Израел, соопшти неговиот кабинет.

  Загинаа речиси 40.000 луѓе
  Последниот бран крвопролевање во деценискиот израелско-палестински конфликт беше предизвикан на 7 октомври минатата година кога палестинските екстремисти предводени од Хамас, кој владее со Газа, го нападнаа јужниот дел на Израел.

  Околу 1.200 луѓе беа убиени, а повеќе од 250 заложници беа киднапирани и однесени во Газа. Во војната што тогаш избувна во Газа, загинаа повеќе од 38.000 Палестинци.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img