More

  САД ја селат Амбасадата од Киев во Лавов

  - Advertisement -

  САД денеска соопштија дека ја преместуваат својата амбасада од Киев во западниот украински град Лавов, наведувајќи го како причина „драматичното забрзување“ на распоредувањето руски сили долж украинската граница. Тој упати повик до сите останати американски граѓани во Украина „веднаш да ја напуштат таа држава“.

  – Амбасадата ќе продолжи со својата работа и ќе соработува со украинските власти – изјави американскиот државниот секретар Ентони Блинкен.

  Американската амбасада во Киев фото: твитер/принтскрин

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img