More

  САД и се заканија на Кина!!!

  spot_img

  Стејт департментот на САД соопшти дека Кина продолжува да „охрабрува некои од руските безбедносни идеи среде војната во Украина, вклучувајќи го и концептот на Кремљ за неделива безбедност“.

  Портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, повтори дека Кина „ќе се соочи со сериозни последици“ доколку обезбеди материјална поддршка на руските воени напори во Украина, но дека Вашингтон сè уште не видел дека Пекинг и дава таков вид помош на Москва.

  Кинескиот лидер повикува на прекин на војната
  Кинескиот лидер Си Џинпинг вчера изјави дека неговата влада ги поддржува преговорите за решавање на меѓународните спорови, но се противи на употребата на санкции.

  Досега Пекинг ја поддржуваше Москва и одбиваше да го нарече конфликтот инвазија, тврдејќи дека Русија била испровоцирана од проширувањето на НАТО.

  Како и да е, официјалната новинска агенција Ксинхуа го цитираше Кси дека Кина останува „посветена на почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на сите земји, поддржувајќи го немешањето во внатрешните работи и почитувајќи ги независните одлуки за развојните патеки и социјалните системи донесени од луѓе во различни земји. .

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img