More

  Рускиот лидер помилува 52 осуденички на Меѓународниот ден на жената

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, потпиша указ за помилување на 52 осуденички, соопшти денеска прес-службата на Кремљ.

  „При донесувањето на оваа одлука шефот на државата се водел од хуманитарни причини. Амнестијата првенствено ги опфаќа жените со малолетни деца, трудниците и жените чии роднини се вклучени во специјалната воена операција“ – соопшти прес-службата, пренесе ТАСС.

  Правото на претседателот на Русија да помилува осуденици е запишано во член 89 од рускиот Устав. Рускиот закон предвидува и постапка за амнестија, која не е индивидуална.

  Во 2023 година Путин зборуваше за опцијата за амнестија за одредени категории жени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img