More

  Рускиот брод носел засилување за силите во Мариупол

  spot_img

  Украинските сили објавија дека рускиот десантен брод, што го уништија во напад во текот на вчерашниот ден, бил бродот „Саратов“, а не Орск, како што беше претходно информирано.

  „Според ажурираните информации, големиот десантен брод „Саратов“ е уништен за време на нападот на окупираното пристаниште Бердјанск. Оштетени се големите десантни бродови Цезар Куников и Новочеркаск“, се наведува во извештајот на украинскиот Генералштаб на вооружените сили.

  – На Саратов уништени се 20 тенкови, 45 оклопни транспортери и 400 луѓе – појасни Антун Герашченко.

  Рускиот брод носеше оружје и резерви за силите што се борат во Мариупол. Медиумите потсетуваат дека беа објавени драматични фотографии од оган и црн дим, откако украинските балистички ракети го погодија бродот, што пристигна на пристаништето на Азовското Море.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img