More

  Русите велат дека Украина е виновна за нападот на детската болница во Киев

  spot_img

  Кремљ во вторникот соопшти дека украинската противвоздушна одбрана, а не Русија, е одговорна за нападот врз детската болница во Киев претходниот ден, додека ОН соопштија дека најверојатно станува збор за руски проектил.

  Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков не даде докази за своето тврдење, но рече: „Инсистирам, ние не напаѓаме цивилни цели“.

  Украинските власти тврдат дека Русија во понеделникот ја погодила главната детска болница во Киев со проектил и дека гранатирала други градови низ земјата, при што загинале најмалку 41 цивил. Тоа беше најлошиот бран воздушни напади во последните месеци.

  Украинската служба за безбедност соопшти дека болницата била погодена од руски проектил Калибр Кх-101 и дека на местото на настанот се пронајдени докази, поточно делови од задниот дел на проектилот со сериски број и дел од системот за наведување.

  Шефот на набљудувачката мисија на ОН во вторникот изјави дека смртоносниот напад врз детската болница во главниот град на Украина, Киев, најверојатно бил предизвикан од директен удар од руски проектил.

  „Видео-анализата и проценката на местото на настанот укажуваат на голема веројатност дека детската болница претрпела директен удар наместо пресретната (ракетна) штета“, рече Даниеле Бел, шеф на Мисијата на ОН за човекови права во Украина.

  Таа додаде дека нејзиниот тим, кој ја посети локацијата во понеделникот, не може да донесе конечна одлука, но се чини дека проектилот бил лансиран од Русија.

  Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова во вторникот тврдеше дека украинска ракета земја-воздух НАСАМС погодила детска болница.

  Песков на дневниот брифинг со новинарите беше прашан како Русија може да тврди дека не напаѓа цивилни цели по таа трагедија.

  „Апелирам да се раководите од изјавите на руското Министерство за одбрана, кои апсолутно исклучуваат дека имало напади врз цивилни цели и кои укажуваат дека станува збор за пад на системот за противвоздушна одбрана“, рече тој.

  „Сè уште инсистираме да не напаѓаме цивилни цели. „Се напаѓаат критична инфраструктура, воени цели кои на еден или друг начин се поврзани со воениот потенцијал на режимот“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img