More

  Друг истакнат демократ му сврте грб на Бајден. Според него, кој би направил подобро?

  spot_img

  По непослушните перформанси на Џо Бајден во лицето на Доналд Трамп, уште еден истакнат член на демократите го повика Бајден да се повлече од претседателската кандидатура. Врз основа на анкетите, тој оценува дека Бајден нема да успее да го победи Трамп. Според неговото мислење, потпретседателката на САД, Камала Харис, на која во последно време се насочени се повеќе погледи, би се снашла подобро. Фактот дека Бајден беше одбиен од страна на највисокиот член на Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом може да биде лош знак пред самитот на НАТО што почнува денеска во Вашингтон.

  Највисокиот демократ во Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом, Адам Смит, го повика демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден да се откаже од претседателската трка на друг демократски кандидат по дебаклот со Доналд Трамп.

  Повикот на Смит следи по писмото што Бајден го испрати до демократските конгресмени во понеделникот во кое рече дека ќе остане во трката и ќе го победи републиканскиот противкандидат Трамп. „Секое слабеење на решителноста или недостаток на јасност за задачата што претстои му помага на Трамп и ни нанесува штета“, рече Бајден.

  Во повикот за повлекување на Бајден, Смит се повика на резултатите од анкетите на јавното мислење кои покажуваат дека Бајден овојпат нема да успее да го победи Трамп. Сето ова, се разбира, е грозница на Трамп, кој не сака Бајден да се повлече. Како што пишува АФП, поранешниот американски претседател донекаде го ублажил својот навредлив речник. „Настапот на претседателот во дебатата беше загрижувачки, а американскиот народ јасно стави до знаење дека повеќе не го гледа како кредибилен кандидат кој би можел да ја извршува функцијата претседател уште четири години“, рече Трамп.

  Камали Харис е поповолна во анкетите, но успехот е далеку од сигурен
  Иако Смит нагласи дека ќе го поддржи Бајден „без двоумење“ доколку истрае до крајот на трката, тој смета дека потпретседателката на САД Камала Харис е подобар кандидат за претседателската функција. Во последно време сè повеќе погледи се насочени кон неа. Во саботата, кога присуствуваше на „Есенс фест“, фестивал посветен на културата, музиката и храната на црните жители, каде што само мал број луѓе ја следеа во последните години, според Би-Би-Си, имаше толпа новинари.

  „Луѓето ќе ви кажат дека сè уште не ви е време и дека никој не направил ништо како вас. Никогаш не слушај“, рече таа на фестивалот во Њу Орлеанс. Многумина веруваат дека Харис би можел да биде тој што цврсто го победи Трамп. Навистина, анкетите покажуваат дека таа би постигнала подобар резултат од Бајден, бидејќи би можела да им се допадне и на помладите гласачи.

  Според неодамнешната анкета објавена од Си-Ен-Ен, Харис моментално заостанува зад Трамп за само два процентни поени, додека Бајден заостанува шест.

  Би било големо изненадување за Харис да го заземе првото место. Лидерите во Белата куќа често ја сметаат за политички слаба, а Харис се уште не излегол од сенката на Бајден, а листата на можни кандидати за замена на Бајден е долга.

  За Бајден одлучувачки ќе биде самитот на лидерите на НАТО
  Фактот што водечкиот член на Комитетот на вооружените сили на Претставничкиот дом му сврте грб на Бајден може да биде лош знак пред самитот на лидерите на НАТО, кој денеска почнува во Вашингтон, пишува британски Гардијан. Многумина во наредните денови повеќе ќе обрнат внимание на суверенитетот и решителноста на Бајден отколку на решавањето на конфликтот во Украина, а пред се ќе внимаваат дали Бајден ќе направи уште една грешка.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img