More

  Русија повторно нападна цели во Украина со дронови, неколку загинати

  spot_img

  Градот Лавов во Заход и регионот на Миколаев на југот на Украина беа цел на напади на руски беспилотни летала. Системите за противвоздушна одбрана колективно соборија 27 од 30 руски беспилотни летала. Едно лице загина во Лавов, друго во регионот Керсон, три во регионот Харков. Една жена е ранета во регионот Дњепропетровск, а две во регионот Суми.

  Беспилотни летала се појавија над Лавов рано изутрината по локално време, што, според репортерот на француската новинска агенција АФП, предизвика неколку експлозии. Украинското воено воздухопловство потврди дека местото било цел на напад со беспилотни летала, како одговор на што била лансирана противвоздушната одбрана.Градоначалникот на Лавов, Андриј Садовиј, првично на Телеграм напиша дека изгорел еден од магацините во градот и дека во нападот е ранета една жена. Тој подоцна објави дека спасувачките служби пронашле мртов човек под урнатините и дека во нападот биле уништени три магацини, вклучително и просториите што ги користи добротворната организација за складирање на хуманитарна помош. Загинатиот бил работник во еден од магацините.

  Во меѓувреме, шефот на воената управа на Лавов, Максим Козицки, соопшти дека од урнатините се спасени две лица, маж и жена, од кои првото е во тешка состојба. По неколку часа тој објави крај на нападот и им се заблагодари на силите за противвоздушна одбрана.

  Цел на рускиот напад со водени топови денеска бил градот Купјанск во областа Харков на североистокот на земјата, при што загинаа тројца цивили, објави на социјалните мрежи гувернерот на регионот Олег Синегубов. Во соседниот регион Суми, две лица се ранети во руско гранатирање, во јужниот регион Керсон, еден полицаец загина, а двајца цивили се ранети, откако руски проектил погодил тролејбус.

  Приказната за рускиот напад со беспилотни летала беше и во регионот на Миколаев, напиша локалниот гувернер Виталиј Ким на Телеграм и појасни дека десет руски дронови биле соборени над регионот. Тој додаде дека нивниот шут оштетил земјоделска механизација на повеќе фирми. Немаше жртви.

  Округот Никопол во областа Дњепропетровск бил цел на артилериски напади, објави гувернерот на регионот Сергиј Лисак. Како што се наведува, биле оштетени шест куќи, како и локалните електрични и гасоводи. Тој додаде дека 71-годишен маж е ранет и пренесен во болница.

  Се вели дека руско беспилотно летало удрило во повеќекатница во градот Криви Рог во областа Днепропетровск, родното место на украинскиот претседател Володимир Зеленски, и предизвикало пожар. Уште едно руско беспилотно летало е соборено над подрачјето на градот, јавува германската агенција ДПА.

  Товарниот брод пловел и покрај заканата
  Денеска, и покрај руската поморска блокада и заканата дека Русија ќе ги третира цивилните бродови како потенцијални воени цели, товарен брод со жито испловил од украинското црноморско пристаниште Чорноморск, според извештаите на странските агенции за печат, соопштија денеска украинските региони.

  „Бродот Еластична Африка со 3.000 тони пченица го напушти пристаништето Чорноморск и плови кон Босфорот“, објави на социјалните мрежи украинскиот министер за инфраструктура Олександар Кубраков. Тој објасни дека бродот пред неколку дена влегол во украинското пристаниште по новоформираниот коридор, заедно со женски брод, кој, според неговите предвидувања, наскоро ќе отплови кон Египет, пренесува француската агенција Франс прес.

  Според говорите на Кубрак, бродските компании изразиле подготвеност да нарачаат приближно 20.000 тони пченица за африканските и азиските земји.Украина наскоро ќе добие тенкови М1 Абрамс од САД, кои Вашингтон му ги вети на Киев на почетокот на летото, најави денеска домаќинот на средбата, американскиот министер за одбрана Лојд Остин на состанокот на контакт групата за Украина во Рамштајн Ер. База во Германија. „Тоа е заложба за долгорочна безбедност во Европа и пошироко“, нагласи тој. Според Остин, САД ќе ги испорачаат првите тенкови Абрамс во Украина во наредните денови, а испораката ќе ја завршат за неколку дена. Тенките бодоси се опремени со полнења со осиромашен ураниум од 120 милиметри. Експертите ја поврзуваат оваа муниција со здравствени проблеми, како рак и вродени маани, но се уште не докажале дека таа е причина за овие проблеми, пренесоа странските агенции.

  „Додека се среќаваме овде, украинската армија жестоко се бори да ја врати својата суверена територија од затрупаните руски напаѓачи“, рече Остин на состанокот, на кој покани воени офицери и министри за одбрана од приближно 50 земји. Тој предупреди дека успехот на украинската армија во контекст на контраофанзивата зависи и од ресурсите што му ги дава на Киев контакт групата. „Нашата колективна определба ќе биде клучна во сегашните битки

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img