More

  Русија подготвена да го врати снабдувањето со гас во Европа: Тој пазар останува релевантен за нас

  spot_img

  Москва е подготвена да го врати снабдувањето со гас во Европа преку гасоводот Јамал-Европа, изјави рускиот вицепремиер Александар Новак за државната новинска агенција ТАСС.

  „Европскиот пазар останува релевантен, бидејќи недостигот на гас сè уште постои, а ние ги имаме сите можности да продолжиме со снабдувањето“, вели Новак во текстот што во неделата го објави агенцијата ТАСС.

  „На пример, гасоводот Јамал-Европа, кој беше запрен од политички причини, останува неискористен.

  Гасоводот Јамал-Европа вообичаено тече на запад, но неговиот правец во голема мера е обратен од декември 2021 година, бидејќи Полска се откажа од купувањата од Русија во корист на пумпање на гас складиран во Германија.

  Варшава го раскина договорот со Русија во мај, откако претходно го одби барањето на Москва да плати во рубљи.

  Рускиот снабдувач Газпром одговори со прекин на снабдувањето. Тој, исто така, рече дека повеќе нема да може да извезува гас преку Полска, откако Москва воведе санкции за компанијата која е сопственик на полскиот дел од гасоводот Јамал-Европа.

  Новак, исто така, повтори дека Москва разговара за дополнителни испораки на гас преку Турција откако таму ќе се создаде центар.

  Тој, исто така, рече дека Москва очекува да испорача 21 милијарда кубни метри (bcm) течен природен гас (LNG) во Европа во 2022 година.

  „Оваа година успеавме значително да ја зголемиме испораката на ЛНГ во Европа“, додаде Новак.

  „Во 11 месеци од 2022 година, испораките се зголемија на 19,4 bcm, до крајот на годината се очекуваат 21 bcm.

  Во опширното интервју за агенцијата ТАСС, чии делови беа објавени во текот на викендот, Новак рече дека Русија се договорила со Азербејџан да го зголеми снабдувањето со гас за нејзината домашна потрошувачка.

  „Во иднина, кога ќе го зголемат производството на гас, ќе можеме да зборуваме за замена“, рече тој.

  Москва, додаде тој, исто така разговара за снабдување повеќе од својот гас за Казахстан и Узбекистан.

  Новак рече дека Русија долгорочно може да го испраќа својот природен гас на пазарите во Авганистан и Пакистан, или користејќи ја инфраструктурата на Централна Азија, или во замена од територијата на Иран.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img