More

  Русија го премести својот најнапреден систем за противвоздушна одбрана на полуостровот Крим за да го брани мостот Керч

  spot_img

  Русија го премести својот најнапреден систем за противвоздушна одбрана на полуостровот Крим за да го брани мостот Керч, изјави највисокиот украински разузнавач. Ако ова навистина е точно, тоа би било првпат Русија да го распореди овој систем и доказ дека поседува значителни противвоздушни способности, особено против балистички ракети, пишува The War Zone.

  – Забележавме некои елементи од системот С-500. Тоа, всушност, ќе биде експериментална примена на системот и ќе се користи за одбрана на мостот Керч – рече генерал-полковник Кирило Буданов, шеф на Украинската одбранбена разузнавачка управа.

  Системот, исто така наречен „Прометеј“, е специјално дизајниран за одбрана од балистички ракети со долг дострел. Тој беше развиен за да го замени антибалистичкиот систем А-135 кој моментално е распореден околу Москва.

  Може да послужи и како дополнување на ракетниот систем земја-воздух со долг дострел С-400 Триумф, кој беше честа мета на украинските напади.

  Во април тогашниот руски министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека системот ќе биде распореден некаде оваа година во две верзии – за одбрана од проектили и за одбрана од напади на авиони.

  Русија објави видео од системот С-500 направено во јули 2021 година за време на тестот во Капустин Јар, рускиот комплекс за лансирање ракети во Астраханската област. Како што беше објавено во тоа време, тој собори заменска балистичка цел.

  Тој тест уследи по тестирањето на системот во 2018 година, кога руските власти соопштија дека целта била погодена на речиси 500 километри подалеку. Неговиот максимален дострел е наводно 600 километри, а првите сериски произведени примероци на С-500 треба да бидат во употреба до 2025 година.

  Патем, С-500 е мобилен систем што може да се движи по пат со помош на транспортер и фрлач базиран на шасијата БАЗ-69096.

  Русија веќе го има мобилниот систем С-400 кој може да соборува цели на неверојатни растојанија, а С-500 ветува дека ќе може да го стори истото и со балистички ракети. Ова е многу важно, со оглед на долгогодишната желба на Украина да го уништи мостот Керч.

  – Не е прашање дали ќе штрајкуваме или не. Прашање на време е кога ќе го направиме тоа – рече Буданов минатиот септември.

  Мостот Керч и неговата околина веќе се нападнати со балистички ракети со краток дострел на американскиот воен тактички ракетен систем (АТАКМС), соопшти украинскиот Генералштаб.

  Во нападот извршен на 30 мај, наводно биле погодени два руски ферибота неопходни за транспорт на руски војници и опрема што оделе на фронтот. Украинското Министерство за одбрана објави сателитски снимки по нападот.

  Системот АТАКМС, особено варијантите со подолг дострел со единечни високоексплозивни боеви глави што Украина се чини дека сега ги користи, претставуваат нов проблем за одбраната на Крим. Во споредба со АТАКМС со касетна муниција што првично ја добија украинските сили, новите проектили претставуваат нова закана за поголемите структури како што е мостот Керч.

  Иако фериботите се исто така важни цели, главната цел е мостот Керч. Успешно беше нападнат двапати, еднаш со камион-бомба во октомври 2022 година и повторно со беспилотни летала во јули 2023 година.

  Меѓутоа, ракетите со долг дострел сè уште не го погодиле мостот. Буданов во средата повторно рече дека главната цел е мостот на Путин вреден 4 милијарди долари, кој ја поврзува Русија со окупираниот полуостров Крим.

  – Голем дел од товарот се превезува со траекти, тоа е точно. Но, и мостот се користи, пред сè за превоз на луѓе. На мостот има помалку товар, но тој е главниот пат за персонал – рече Буданов.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img