More

  Русија договора црноморски коридор за извоз

  spot_img

  Руското Министерство за одбрана ќе разговара со Турција за формирање на црноморски коридор за извоз на украински житарици, објави синоќа ТАСС, цитирајќи го портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

  – Претседателот Владимир Путин не планира да учествува во разговорите – рече Песков.

  Турска воена делегација оваа недела ќе отпатува во Русија за да разговара за деталите за формирање можен коридор за жито, објави претходно вчера турската телевизија, повикувајќи се на информации од турското претседателство.

  Русија и Украина, според британските медиуми, дојдоа во ќор-сокак во преговорите за извоз на жито од украинските пристаништа.

  Русија окупираше големи делови од крајбрежјето на Украина, блокирајќи го извозот и зголемувајќи ги цените на житото. Од друга страна, Русија ги обвинува санкциите за кризата со храна за ограничување на извозот на жито.

  Руската окупација го блокираше извозот на украински житарици преку Црното Море, клучен пат за извоз во Украина, четвртиот најголем производител на жито во светот.

  Силосите на територијата контролирана од украинските сили се околу половина полни пред жетвата, што значи дека родот би можел да остане несобран доколку Русија не ја прекине блокадата на пристаништата на Црното Море, предупреди лидерот на организацијата која ги собира украинските земјоделци на почетокот на јуни.

  Војната може да доведе до сериозен недостиг на храна на глобално ниво, бидејќи Русија и Украина сочинуваат околу 29 отсто од светскиот извоз на пченица.

  Околу 345 милиони лица од 82 земји во светот се соочуваат со несигурност во снабдувањето со храна, што е повеќе од двојно повеќе од бројката пред пандемијата на коронавирусот и војната во Украина, пред два дена соопшти Светската програма за храна (WFP).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img