More

  Родителите на убиеното девојче првпат ја раскажаа својата приказна

  spot_img

  Мајката и таткото на Данка Илиќ, Ивана и Милош, првпат заедно проговориле за кобниот 26 март кога ја загубиле ќерка си. Едвај зборувале за несреќниот ден. Таткото на Данка зборувал прв, а потоа се приклучила и мајката која не сака никој да ѝ изразува сочувство бидејќи длабоко во себе верувала дека детето им е живо, објави српски Мондо.

  – Поради сѐ што е кажано за нас и поради тоа што двајцата како родители сме клеветени на најлош можен начин, рековме дека јавно ќе зборуваме кога ќе се реши случајот, односно кога ќе ја дознаеме целата вистина за исчезнувањето на нашата ќерка Данка – изјавил Милош.

  Ивана и Милош раскажаа како нивниот среќен живот одеднаш се претворил во кошмар од кој велат дека никогаш не се излегува.

  – Како мислите дека ни е? Како ни се душата и срцето? Како ни е без детето? Како ни е кога синот нѐ прашува каде е сестра му, кога вели: „Мамо, каде е Данка?“, а таа е не таму – рекла Ивана со безнадежен поглед.

  На прашањето да опишат како исчезнала Данка и која е вистината за нејзиното исчезнување, родителите гласно рекле дека „сѐ е лага“.

  – Освен што многумина ја бараа, тоа не е лага. Ивана е добра мајка, а јас сум добар татко, но вистината сѐ уште не е откриена. Монструмите се уапсени – рекол Милош.

  Но, Ивана и Милош рекле дека не ги прифаќаат изразите на сочувство од околината, иако се облечени во црно од денот кога полицијата соопштила дека се оствариле најстрашните сомнежи – Данка била удрена од службеното возило на двајца вработени во ЈКП Водовод во Бор, Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ. Тие наводно ја ставиле во автомобилот, а кога подоцна заплакала, истите чудовишта ја удавиле место да ѝ помогнат

  Ивана изговорила реченица од која ѝ се наежила кожата по целото тело.

  – Не прифаќаме кога ни изразуваат сочувство, бараме од нив да не го прават тоа, бидејќи сѐ уште не сме ја виделе нашата ќерка. Останува уште една трошка надеж дека ќе се врати жива. Тие свеќи, да истакнам, не ги запаливме поради најлошото, тука за да ѝ го осветлиме патот за да се врати – рекла мајката.

  Потоа го опишува кошмарот за кој вели дека започнал ненадејно на место кое многу го сакала.

  – Тој ден ги зедов Данка и син ми со намера да си играат на местото каде што пораснав и каде што имам најубави спомени. Таму имав прекрасно детство. Страшно е некој да се сомнева во мене само бидејќи ги однесов децата на место кое ми е толку важно – рекла Ивана.

  Повторила, како и во полиција, дека девојчето исчезнало додека отишла до нејзиниот автомобил паркиран од другата страна на патот за да му земе шише вода за синот и раскажала дека била шокирана кога не го видела детето што го оставила да си игра и кое претходно не се обидело да излезе од дворот.

  – Кога се вратив на местото каде што беа децата, Данка ја немаше и се вртев во круг, ја барав и ја викав – рекла таа.

  Милош бил на работа во моментот на исчезнувањето на неговата ќерка и објаснил како се направени последните фотографии од Данка непосредно пред нејзиното исчезнување.

  – Ивана секогаш ми кажуваше каде оди, како и кога пристигнува со децата. Тогаш ги сликаше и ми праќаше слики од плацот. Вистина е, само мене ми ги праќаше. Бев на терен и поставував инсталации низ селото Слатина кога Ивана ми се јави. Врескаше на телефон, плачеше и ми рече: „Милош, ми ја нема Данка“. Тргнав со колега истиот миг и трчав кон неа. Стигнав пред полицијата на која ѝ се јави Ивана штом виде дека го нема детето – рекол тој.

  „Само Бог знае зошто не излегов да им го проверам возилото“

  Таткото ги видел убијците на Данка кога пристигнувал и не се посомневал во ништо.

  – Кога влегував во Бањско Поље, лично ги видов двајцата мажи во автомобилот, не возев бидејќи не сум возач, возеше мојот колега, застана пред нив и прашавме: „Луѓе, дали сте виделе мало дете?“ Ладнокрвно ми рекоа: „Не“. Само Бог знае зошто тогаш не излегов од колата да им го проверам возилото. Под дејство на адреналин отидов директно горе кај куќата и почнав да го барам детето – рекол Милош.

  Кога стигнал по минута-две, дошла и првата патрола. Ја барале и им станало јасно дека ситуацијата не е како што треба.

  – Пристигнуваше сѐ повеќе полиција и се собираше народ. Набргу имаше илјада луѓе, а верувам и повеќе. Моите пријатели ја бараа со мотори, џипови, во шума и насекаде. Ми се јавуваа од секаде.  Сѐ пребараа, а моите другари, пријатели и полицијата направија сѐ што можеа. Навистина е така – рекол Милош.

  „Ќе беа јунаци ако ја однесеа во болница“

  Милош зборувал за убијците.

  – Не дај, Боже, да ги видам. Според она што ни го кажа полицијата, монструми ни го убиле детето. Разговаравме со началникот на полицијата во Бор и со полицијата во Белград. Ни кажаа како се случило сето тоа. Биле следени преку ГПРС, велат дека еднаш застанале. Откриле дека уринирале, слегле, ја удриле Данка, па повторно застанале и јас сум ги сретнал долу – рекол таткото на Данка.

  Во својата агонија, Милош вели дека убијците за него ќе биле јунаци доколку го однеле девојчето на лекар кога го удриле со автомобил.

  – Да ѝ помогнеле, да ја однеле на лекар или да застанеле кај сосед и да прашале чие дете удриле, верувајте, тие ќе беа најголеми јунаци за мене, но бидејќи тие го направиле тоа што го направиле, односно она што ѝ го признале на полицијата, немам зборови за нив. „Монструм“ е лесен збор за нив. Смртната казна не е за нив, ќе им биде награда. Треба да лежат затвор до крајот на животот, а тоа што ќе им го прават таму не е мој, туку нивен проблем – рекол Милош.

  Ивана се жалела дека ноќите ѝ се најтешки кога син ѝ заспивал, а со сопругот останувала будна да ја оплакува ќерката.

  – Не дај, Боже, таква и толкава болка никому. Нема заздравување од ова. Мојата агонија започна од моментот кога Данка исчезна од дворот – рекла мајката.

  Поразителна е изјавата на мајката на убиецот

  Ивана рекла дека непознати лица страшно ја повредуваат со коментари на социјалните мрежи, а шокантната изјава на мајката на убиецот, Светлана Драгијевиќ, била страшно вознемирувачка.

  – Сето ова многу ме боли, велат дека сум имала деца со други мажи, не со Милош. Изнесуваат разни теории… Особено кога прочитав дека мајката на тој човек изјавила дека Данка била жива, сум знаела каде е и дека јас сум била виновна за сѐ – истакнала Ивана раширувајќи ги рацете.

  Додала дека во ширењето на гласините учествувале и некои кои ги познавале, па го посочила примерот за угостителка која изјавила дека Данка во јануари не знаела да оди.

  – Видела дека Данка е во количка, а детето спиело, па лежело во количката. Инаку, таа прооде на 7 мај, ден по првиот роденден и сигурно одеше кога исчезна – истакнала младата мајка.

  Таа изразила благодарност до полицијата која од почетокот е вклучена во случајот со надеж дека ќе биде расчистен до крај.

  – Им благодарам на сите од полицијата, тоа сакам да го кажам, бидејќи чувствувам дека не сме сами во сево ова – рекла таа.

  На родителите им е најтешко кога синот ќе ги праша каде е неговата помала сестра која најмногу била поврзана со братот.

  – Данка е љубопитно девојче, различна од нејзиниот брат, но незгодно е да ги споредувам. Таа е врзана за тато и за мама Во последно време, на пример, кога одевме кај моите родители и ја спуштаме, сакаше да ја кренам и да ја земам в раце, ѝ требаше таа блискост, Инаку, најповрзана е со брат ѝ, трчаше по него, но тој ден го остави – рекла Ивана со наведната глава.

  Милош рекол дека со ќерката имал посебен однос.

  – Со двете деца имам силна врска, но некако бев повеќе приврзан за Данка, претпоставувам бидејќи е ќерка – тажно раскажал таткото.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img