More

  Навиката за туширање, од која е добро да се ослободите

  spot_img

  Постои барем една добра причина зошто не се препорачува мочање под туш. Ова важи и за двата пола, а жените особено се советуваат против тоа.

  Веројатно сте слушнале за познатиот експеримент на рускиот научник Иван Павлов, по кој е именуван феноменот, кој уште се нарекува условен рефлекс.

  Павлов ги тренирал кучињата да почнат да им пуштаат плунка кога ќе го слушнат ѕвоното. Оние кои уринираат додека се тушираат, исто така прават нешто слично на нивниот мочен меур.

  Урологот и гинеколог д-р Тереза ​​Ирвин, специјалист за здравје и инконтиненција на карлицата, им порача на своите следбеници на TikTok дека со таков почеток всушност го тренираме телото да сака да уринира кога ќе го слушнеме звукот на водата, пишува порталот Lad Bible. „Ако уринирате секој пат, или барем често, под туш, може да се случи вашиот мочен меур, кога ќе го слушнете звукот на проточна вода, да посака да уринира – затоа што е навикнат на тоа“, вели таа. „Мочниот меур ќе ви се лигави, така да се каже, дури и ако ги миете рацете, но ги миете садовите“, додаде таа.

  Жените особено се советуваат против тоа

  „Ако мочате под туш, но потоа ја отворите чешмата или тушот, а потоа седите на тоалетот и мочате додека водата тече, ќе создадете врска во вашиот мозок помеѓу звукот на проточна вода и потребата да мочате“, таа. објасни. Посебно мокрењето под туш е лесно штетно за жените. „Ние не сме дизајнирани да уринираме стоејќи“, вели Џефери-Томас. „Ако почнете да го правите ова, вашата карлица не се релаксира правилно, што значи дека не го испразните целосно мочниот меур“, предупредува тој, додавајќи дека порано или подоцна тоа лесно може да доведе до инконтиненција – неволно празнење на мочниот меур.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img