More

  Ријад го демантира Вашингтон

  spot_img

  Саудиска Арабија нема да воспостави дипломатски односи со Израел сè додека Тел Авив не признае независна палестинска држава и не престане израелската агресија врз Појасот Газа, соопшти саудсикото Министерството за надворешни работи.

  Соопштението уследи откако портпаролот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби изјави дека американската администрација добила позитивни информации дека Саудиска Арабија и Израел се подготвени да продолжат со разговорите за нормализација на односите.

  Кралството издаде соопштение за да му ја потврди на Вашингтон својата цврста позиција за палестинското прашање во контекст на коментарите на Кирби, соопшти саудиското МНР.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img