More

  Американските власти упатија предупредување до либанската паравоена група Хезболах, порачувајќи ѝ дека Вашингтон нема да го спречи Израел да ја нападне

  spot_img

  Американските власти упатија предупредување до либанската паравоена група Хезболах, порачувајќи ѝ дека Вашингтон нема да го спречи Израел да ја нападне, пишува Политико.

  „Не сметајте на нашата помош доколку Израел одлучи да нападне“
  Пораката била испратена со цел да ја поттикне шиитската милиција да се повлече и да ја деескалира кризата што се развива долж израелско-либанската граница.

  „Не сметајте на нашата помош доколку Израел одлучи да нападне“, се вели во американската порака.

  САД ќе му помогнат на Израел ако Хезболах возврати
  Многу американски функционери се разочарани поради можноста Израел да го нападне Хезболах во јужен Либан во наредните недели.

  Двајца анонимни американски функционери изјавија дека Хезболах мора да разбере дека Вашингтон ќе му помогне на Израел да се одбрани ако Хезболах возврати. Тие нагласија дека милитантната група не треба да смета на тоа Америка да дејствува како кочница на израелската одлука.

  Пораката се пренесува индиректно, а САД не се соочуваат со Хезболах еден на еден бидејќи тие се означени како терористичка организација и се потпираат на јавни комуникации или посредници.

  „Израел мора да го направи она што мора да го направи“
  Американскиот специјален пратеник, Амос Хохштајн, и други американски официјални претставници отпатуваа во регионот во последниве денови за да ги зауздаат ​​двете страни, додека, пак, Вашингтон смета дека ескалацијата е неизбежна.

  – Израел мора да го направи она што треба да го направи – рече претставник на Министерството за одбрана.

  Израел и Хезболах се во престрелка со месеци, со размена на оган и целни операции по терористичкиот напад на Хамас врз Израел и израелската одмазда во Појасот Газа. Конфликтите меѓу Хезболах и Израел станаа поинтензивни во последниве недели по падот на интензитетот на израелските операции во Газа.

  Американските власти стравуваат дека сеопфатната битка меѓу Израел и Хезболах, кој, како Хамас, е поддржан од Иран, но е посилен и подобро вооружен, може да го турне регионот во сеопфатна војна, имајќи предвид дека Хезболах е исто така главен сојузник на Иран.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img