More

  Регистрирани се 322 новозаразени и 308 оздравени од корона

  spot_img

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.246 тестови, а регистрирани се 322 нови случаи на ковид-19: Скопје – 178, Битола – 31, Кавадарци – 19, Велес – 17, Куманово – 12, Прилеп – 11, Струмица и Кочани – по 9, Делчево – 8, Охрид и Кичево – по 6, Гевгелија и Ресен – по 3, Неготино, Радовиш, Берово и Богданци – по 2, Валандово и Пехчево – по 1. Од вкупниот број на позитивни (322), регистрирани се 42 реинфекции.

  „Регистрирани сe 308 оздравени пациенти од: Скопје – 191, Охрид – 22, Битола – 21, Прилеп – 19, Куманово – 12, Кавадарци – 11, Струмица и Штип – по 4, Гевгелија, Гостивар и Струга – по 3, Велес, Кичево, Радовиш и Богданци – по 2, Неготино, Валандово, Крива Паланка, Дебар, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Скопје (86), во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 5 починати лица, од: Скопје (1), Гостивар (1), Куманово (1), Тетово (1) и Битола (1), на возраст од 66 години до 87 години. Од пријавените починати лица, 3 лица се починати во домашни услови, а 2 лица во болнички услови. Пријавените лица се починати во период од 25.02.2022 год. до 22.03.2022 год. Од вкупниот број на починати лица (6), кај 5 лица се регистрирани коморбидитети“, се вели во соопштението.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.948.834 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.648, бројот на оздравени пациенти е 293.479, на починати е 9.197, а бројот на активни случаи изнесува 1.972.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 142725, Активни 1121
  Куманово 16514, Активни 71
  Битола 14673, Активни 156
  Прилеп 13926, Активни 93
  Тетово 13407, Активни 40
  Кавадарци 10422, Активни 89
  Велес 9656, Активни 40
  Гостивар 9517, Активни 11
  Охрид 8680, Активни 65
  Струмица 7987, Активни 29
  Штип 7957, Активни 14
  Кичево 5541, Активни 44
  Кочани 5038, Активни 29
  Струга 4683, Активни 9
  Гевгелија 4352, Активни 27
  Неготино 3649, Активни 13
  Ресен 2669, Активни 16
  Свети Николе 2611, Активни 2
  Радовиш 2511, Активни 12
  Крива Паланка 2403, Активни 4
  Делчево 1922, Активни 22
  Дебар 1664, Активни 7
  Берово 1639, Активни 4
  Валандово 1473, Активни 5
  Виница 1376, Активни 11
  Пробиштип 1261, Активни 3
  Богданци 1021, Активни 10
  Кратово 958, Активни 7
  Крушево 917, Активни 6
  Демир Хисар 826, Активни 5
  Македонски Брод 735, Активни 1
  Демир Капија 586, Активни 2
  Македонска Каменица 522, Активни 3
  Пехчево 485, Активни 1
  Дојран 342, Активни 0
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img