More

  Регистрирани се 1.409 новозаразени, починаа 28 лица

  spot_img

  Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 3.824 тестови, а регистрирани се 1.409 нови случаи на ковид-19: Скопје – 783, Битола – 76, Куманово – 67, Кавадарци – 55, Тетово – 50, Велес – 45, Прилеп и Гостивар – по 42, Струмица и Неготино – по 30, Гевгелија – 24, Охрид – 21, Штип и Кичево – по 19, Кочани – 14, Ресен – 13, Крива Паланка – 12, Валандово – 11, Радовиш – 7, Струга, Делчево и Македонски Брод – по 6, Свети Николе, Виница и Демир Капија – по 5, Берово и Богданци – по 4, Дебар и Пробиштип – по 2, Кратово, Демир Хисар, Пехчево и Дојран – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (1.409), наведува МЗ, регистрирани се 206 реинфекции.

  „Регистрирани сe 1.455 оздравени пациенти од: Скопје – 298, Битола – 129, Кавадарци – 123, Куманово – 112, Тетово – 98, Гостивар – 77, Велес – 76, Прилеп – 72, Струмица – 51, Валандово – 42, Неготино – 40, Штип – 39, Охрид – 37, Гевгелија – 35, Кичево – 34, Радовиш – 28, Ресен и Крива Паланка – по 21, Кочани – 20, Свети Николе – 18, Струга – 14, Богданци – 13, Дебар – 12, Делчево – 9, Демир Капија и Демир Хисар – по 8, Виница – 7, Дојран и Крушево – по 3, Берово и Кратово – по 2, Македонски Брод, Пробиштип и Македонска Каменица – по 1. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 18 починати лица: 5 починати лица од Скопје (64, 69, 70, 74 и 81), по 3 лица од Штип (78, 86 и 90) и Охрид (54, 78 и 79), 2 лица од Куманово (75 и 81) и по едно лице од Гостивар (71), Велес (74), Делчево (80), Кочани (77) и Неготино (81). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 10 починати лица, Куманово (3), Скопје (3), Струмица (3) и Берово (1).

  Починатите се на возраст од 40 до 89 години. Од пријавените лица 4 лица  се починати во болнички услови и 6 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 31.01.2021 – 07.02.2022г. Од вкупниот број на починати лица (n=28),  17 лица се целосно вакцинирани, а кај сите лица се регистрирани коморбидитети“, наведено е во соопштението.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.834.588 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 283.547, бројот на оздравени пациенти е 263.196, на починати е 8.686, а бројот на активни случаи изнесува 11.665.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 130451, Активни 6955
  Куманово 15552, Активни 489
  Битола 13545, Активни 528
  Прилеп 13139, Активни 307
  Тетово 12935, Активни 389
  Кавадарци 9645, Активни 440
  Гостивар 9140, Активни 251
  Велес 8902, Активни 314
  Охрид 8255, Активни 258
  Штип 7720, Активни 122
  Струмица 7594, Активни 253
  Кичево 5140, Активни 120
  Кочани 4819, Активни 140
  Струга 4520, Активни 95
  Гевгелија 4010, Активни 158
  Неготино 3424, Активни 162
  Свети Николе 2539, Активни 71
  Ресен 2479, Активни 66
  Радовиш 2394, Активни 89
  Крива Паланка 2284, Активни 47
  Делчево 1853, Активни 63
  Берово 1676, Активни 23
  Дебар 1541, Активни 23
  Валандово 1478, Активни 65
  Виница 1334, Активни 29
  Пробиштип 1270, Активни 11
  Богданци 956, Активни 58
  Кратово 909, Активни 29
  Крушево 851, Активни 12
  Демир Хисар 793, Активни 19
  Македонски Брод 669, Активни 29
  Демир Капија 521, Активни 18
  Македонска Каменица 517, Активни 13
  Пехчево 443, Активни 12
  Дојран 249, Активни 7
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img