More

  Речиси 150 земјотреси се регистрирани во Италија, најсилни во последните 40 години

  spot_img

  Речиси 150 земјотреси, најсилните во последните 40 години, беа регистрирани во понеделникот вечерта и вторникот наутро во полињата Флегри во близина на Неапол во јужна Италија, не предизвикаа големи штети, но предизвикаа паника меѓу жителите, соопштија властите.

  Земјотрес со јачина од 4,4 степени е регистриран во 20 часот и 10 минути по локално време на длабочина од 2,5 километри, соопшти Националниот институт за геофизика и вулканологија (ИНГВ).

  INGV забележа десетици послаби потреси на земјата во следните часови. Вкупно, околу 150 земјотреси ја погодија областа за помалку од пет часа, почнувајќи од 19:50 часот во понеделникот.

  Според Мауро Ди Вито од INGV, „ова е најсилната серија земјотреси во последните 40 години“.

  На видеата на жителите објавени на социјалните мрежи, може да се видат шишиња со млеко и пијалоци расфрлани на теренот на продавниците во општината Позуоли во областа на Флегранските полиња, каде живеат околу половина милион луѓе.

  Земјотресот беше јасно почувствуван и во Неапол, вклучително и пристаништето.

  Училиштата ќе останат затворени во вторник во Позуоли, каде што се отворени сместувачките центри и се поставени шатори на паркинг и плоштад покрај морето за да се сместат паничните жители, објави на Фејсбук градоначалникот на градот, Луиџи Манцони.

  Од противпожарната бригада велат дека жителите пријавиле пукнатини во куќите и делови кои паднале од фасадите на зградите.

  Флегранските полиња се засенети од блиската планина Везув, чија ерупција ја избриша Помпеја од картата во 79 година од нашата ера.

  Локалните жители и научниците се загрижени за оживување на активноста поради гасовите што се испуштаат од магмата што вршат притисок врз површината што предизвикува пукање на земјата.

  „Мораме да живееме со постојан страв“, сведочеше жител на Позуоли на јавниот канал Rainews. „Се прашуваме до кога зградите ќе можат да ги издржат сите овие удари, бидејќи тие не се дизајнирани да поднесуваат толку многу удари.

  „Земјата продолжува да расте со брзина од два сантиметри месечно, што е повисока стапка од минатата година и се чини дека за жал ќе продолжи“, процени вулканологот Мауро Ди Вито на Канале 21.

  Според експертите, сепак, сценариото за катастрофа, односно исфрлање лава, пепел и камења, е малку веројатно во блиска иднина.

  Флегранските полиња веќе некое време се погодени од многу помали земјотреси.

  Главно, тоа се мали и тешко забележливи потреси кои ја ослабуваат земјината кора на тој простор. Истражувачите постојано предупредуваат за овој феномен.

  Веќе 11 години, жолтата тревога која повикува на претпазливост е во сила во областа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img