More

  Расплаканата Жилиет Бинош: „Го променивте начинот на кој гледаме на жените“

  spot_img

  Холивудската легенда и повеќекратна оскаровка Мерил Стрип ја доби почесната Златна палма на стартот на престижниот Филмски фестивал во во Кан, пишува „Пипл“.

  Мерил Стрип го започна Канскиот филмски фестивал со емотивно признание.

  Синоќа на 74-годишната оскаровка ѝ беше врачена почесната Златна палма – највисоката чест на фестивалот – на церемонијата на отворањето.

  Француската актерка Жилиет Бинош ѝ ја додели Златната палма на Мерил Стрип, која доаѓа 35 години откако Стрип дебитираше во Кан со филмот „Злите ангели“ од 1988 година, за која ја освои наградата за најдобра актерка на фестивалот.

   

  Бинош (60) се расплака додека зборуваше за влијанието на Стрип, повикувајќи се на некои од нејзините класични улоги, вклучувајќи ги „Холокауст“ од 1978 година, „Крамер против Крамер“ од 1979 година и „Изборот на Софи“ од 1982 година, меѓу другите.

  „Изградивте неизбришливо место за себе во историјата на кинематографијата“, ѝ рече Бинош на Стрип на сцената. „Вие сте меѓународно богатство“.

  „Она што можев да го почувствувам додека ги гледав вашите филмови е дека мора да ги исполните своите соништа, нашите соништа и пошироко. Вие го менувате начинот на кој гледаме на жените“, додаде таа. „Го променивте начинот на кој гледаме на жените во светот на киното,  а исто така ни помогнавте поинаку да гледаме на себе“.

   

  Кога Стрип го зеде микрофонот за да ја прими честа, ѝ кажа на публиката дека случајно го гледала филмот на Бинош, „Вкусот на нештата“ од 2023 година и се пошегувала: „Морав да одам во кревет, плачев толку многу“.

  Откако се пошегува дека Американците често погрешно го изговараат Кан – Стрип им се заблагодари на својот долгогодишен агент Кевин Хуван и на својот стилист за коса и шминка Рој Хелен, за кого смета дека е „одговорен за речиси секој од ликовите што некогаш сум ги играла во последниот половина век“.

   

   

  ФОТО: Инстаграм

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img