More

  Рамбо Амадеус обвинет за сексуално вознемирување, УНИЦЕФ ја прекина соработката

  spot_img

  Лејла Кашиќ, продуцентка на емисијата „Дневница“ на Радио-телевизија на Црна Гора, го обвини музичарот Рамбо Амадеус за сексуално вознемирување за време на снимањето на емисијата. За ова Кашиќ го информирал и УНИЦЕФ, чиј Рамбо е амбасадор на добра волја. УНИЦЕФ ја прекина соработката до понатамошно известување, соопшти организацијата, а музичарот не одговараше на повиците од медиумите, ниту ги рекламираше наводите на продуцентот.

  Кашиќ на Инстаграм го обвини Рамбо Амнадеус (Антонио Пушиќ) за сексуално вознемирување за време на снимањето на шоуто.

  „Вчера, за време на снимањето на епизодата „Дневник“, доживеав сексуално вознемирување од нашиот гостин, голема интелектуална, регионално призната и влијателна личност, амбасадорот на добра волја на УНИЦЕФ, Антони Пушиќ, попознат под псевдонимот Рамбо Амадеус“, напиша таа во објава на Инстаграм.

  Инцидентот наводно се случил во петокот во Херцег Нови, каде екипата на РТВ Црна Гора снимала епизода од емисијата „Дневници“.

  „Тоа е неприфатливо. Секако дека ме нарекуваа луд и глупав. По вербалниот конфликт и крајот на се, добив порака која е само уште еден обид за манипулација, во која вели дека сум имала лошо искуство со неговиот впечаток дека можеме да бидеме добри пријатели“, напиша Лејла Кашиќ.

  Таа во изјава за „Вијести“ од Подгорица го потврди тоа што го сподели на своите профили на социјалните мрежи и додаде дека има снимен материјал како доказ.

  Како што рече, тимот дознал за тоа дури откако се изгаснале светлата на камерата, иако во суровината има и видео во кое Пушиќ ја нарекува „глупава“.

  „Тоа е погрешно на толку многу нивоа. Таквата личност работи со најранливата категорија – децата. Размислував што да правам, бидејќи нашите институции не реагираа на многу посериозни случаи, молчат за фемицид, семејно насилство… Решив дека нема да молчам. За сите девојки кои од која било причина мислат дека мора да молчат. Моја морална, граѓанска и женска должност и обврска е да кажам“, изјави Кашиќ за „Вијеста“.

  Рамбо Амадеус не одговори на повиците на медиумите за да одговори на обвинувањата.

  Сепак, набргу по пријавата, Кашиќ го најави Уницеф и објави дека ангажманот со Рамбо е прекинат до натамошно известување.

  „УНИЦЕФ има политика на нулта толеранција кон каква било форма на сексуално несоодветно однесување, бидејќи тоа е спротивно на основните вредности на УНИЦЕФ“, соопшти агенцијата на ОН.

  Во соопштението се наведува дека УНИЦЕФ е запознаен со обвинувањата против Пушиќ. „Неговиот ангажман со УНИЦЕФ е суспендиран до понатамошно известување“, се додава во соопштението.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img