More

  Путин првпат го спомна Навални: Требаше да биде разменет за некои од затворениците

  spot_img

  Рускиот претседател Владимир Путин, кој долго време избегнуваше да го споменува името на неодамна починатиот опозициски лидер Алексеј Навални, сега конечно го стори тоа и потврди дека требало да биде разменет за некои од затворениците во западните земји.

  Откако го обезбеди петтиот претседателски мандат на тридневните избори, на кои немаше сериозен ривал, Путин синоќа на новинарите им рече дека луѓето кои не се дел од неговата администрација му кажале неколку дена пред смртта на Алексеј Навални за планираната размена. „за некои луѓе“ затворени на Запад.

  Владимир Путин рече дека веднаш се согласил на тоа под услов Навални никогаш да не се врати во Русија, пренесува Би-Би-Си.

  Но, за жал, се случи она што се случи“, додаде Путин.

  Некои сметаат дека коментарот на рускиот лидер е обид да се дистанцира од смртта на Навални на 16 февруари, под неразјаснети околности. Соработниците на Навални тврдат дека тој бил убиен од руските власти, чии претставници наведуваат дека починал од природна смрт.

  Коментаторите сметаат дека Путин до вчера само еднаш го спомнал името на Навални во јавноста, во 2013 година, кога бил прашан зошто избегнува да го споменува.

  Во тоа време, Путин тврдеше дека Навални е само еден од многуте опозициски лидери, иако не многу пред тоа тој беше второпласиран на изборите за градоначалник на Москва.

  Навални повеќе не е закана
  Независната новинарка Фарида Рустамова оцени дека долгогодишниот руски лидер сега го кажува името на својот најголем противник, бидејќи во неговите очи Навални повеќе не претставува закана.

  Соработничката на Навални Марија Певчих прва по неговата смрт изјави дека требало да биде разменет за рускиот убиец Вадим Красиков, кој издржува доживотна казна затвор во Германија за убиство на чеченски егзил во берлинскиот парк.

  Певчих рече и дека двајца американски државјани, затворени во Русија, биле исто така дел од планираната размена и дека преговорите биле во завршна фаза ден пред смртта на Навални.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img