More

  Путин: Не планираме да ги напаѓаме земјите од НАТО

  spot_img

  Русија нема планови за ниту една земја од НАТО и нема да ги нападне Полска, балтичките земји или Чешка, но ако Западот и испорача авиони Ф-16 на Украина, тогаш руските сили ќе ги соборат, изјави во средата претседателот Владимир Путин.

  Обраќајќи им се на пилотите на руските воздухопловни сили, Путин рече дека воената алијанса предводена од САД се проширила кон исток кон Русија по падот на Советскиот Сојуз во 1991 година, но дека Москва не планира да ја нападне земјата на НАТО.

  „Немаме агресивни намери кон овие земји“, рече Путин, пренесе Ројтерс.

  „Идејата дека ќе нападнеме друга земја – се плашат и Полска, балтичките земји и Чесите – е целосна глупост. Тоа е само глупост“, додаде рускиот претседател.

  Кремљ, кој ги обвинува САД дека се борат против Русија со поддршка на Украина со пари, оружје и разузнавачки информации, вели дека односите со Вашингтон веројатно никогаш не биле полоши.

  Руската инвазија на Украина во февруари 2022 година ја предизвика најголемата криза во односите на Русија со Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

  Запрашан за борбените авиони Ф-16 кои Западот вети дека ќе ги испрати во Украина, Путин рече дека тие авиони нема да ја променат ситуацијата во Украина.

  „Ако испорачаат авиони Ф-16, а зборуваат за тоа и очигледно обучуваат пилоти, тоа нема да ја промени ситуацијата на бојното поле“, рече Путин. „Ќе уништиме авиони како што уништуваме тенкови, оклопни возила и друга опрема денес, вклучително и повеќе ракетни фрлачи.

  Путин додаде дека Ф-16 може да носи и нуклеарно оружје.

  „Се разбира, доколку се користат од аеродроми во трети земји, тие ќе станат легитимни цели за нас, каде и да се“, посочи тој.

  Забелешките на Путин уследија по коментарите на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба претходно истиот ден дека авионот треба да пристигне во Украина во наредните месеци.

  Украина, која сега е повеќе од две години во отворена војна против Русија, веќе долго време бара ловци Ф-16.

  Белгија, Данска, Норвешка и Холандија се меѓу земјите кои ветија дека ќе донираат авиони. Коалицијата на земји вети дека ќе помогне во обуката на украинските пилоти да ги користат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img