More

  „Путин е свесен дека ја губи војната во Украина и дека неговиот пораз се наѕира“

  spot_img

  Путин е свесен дека ја губи војната во Украина и дека неговиот пораз се наѕира“
  Одлуката на Владимир Путин за делумна мобилизација во Русија доаѓа по сериозен неуспех што покажува дека нешто не е во ред, а веројатно ќе бидеме сведоци на втор и трет бран на мобилизација, вели поранешниот член на парламентарната комисија за безбедност на Србија и Црна Гора, Владимир Петковиќ. Политикологот и новинар Борис Варга вели дека Путин е свесен дека ја губи војната во Украина и дека неговиот пораз се наѕира.

  „Делумната и уште поширока мобилизација ќе доведе само до нови неуспеси за руската армија. Видовме снимки од дрон како руски војници срамно бегаат, затоа пред мобилизацијата се смени кривичниот закон во Русија поврзан со дезертерството“, изјави Варга во програмата Нови Дан на N1 Србија.

  Петковиќ вели дека бројот на војници кои Русија ги ангажирала на почетокот на војната не може да и се спротивстави на украинската армија.

  „Мислам дека овој нов контингент мобилизирани луѓе е доволен за одржување на статус кво“, рече тој.

  На прашањето зошто Путин сега се одлучил за делумна мобилизација, професорот на Факултетот за политички науки во Белград, Часлав Копривица, вели дека се поставува прашањето зошто тоа не е направено порано.

  „Нејасно е зошто на Русија и требаше толку време да ја препознае ситуацијата дека војната не може да се добие со таков состав“, рече тој.

  Тој смета дека одржувањето на референдумот е важно бидејќи тоа е пораката на Путин до Западот дека во иднина ќе анектира се што ќе заземе.

  „Се зголемуваат сомнежите дека ќе користат нуклеарно оружје“
  Зборувајќи за изјавата на Путин дека, доколку постои закана за територијалниот интегритет на Русија, ќе се употребат „сите средства“, Варга вели дека рускиот претседател „се заканувал со нуклеарни боеви глави“ во март и април и дека расте сомнежот дека тој ќе користи такво оружје.

  „Путин се обидува да се спаси себеси бидејќи неговиот пораз во Украина е крај на неговата политичка кариера“, рече Варга.

  Сепак, тој вели дека не треба да се потценува заканата и отуѓувањето на авторитарниот Путин, иако не е точно дека еден човек може да одлучи за нуклеарна војна.

  Владимир Петковиќ вели дека ако Путин каже дека не блефира, можеби навистина го мисли тоа и се надева дека Западот ќе го земе предвид.

  Варга вели дека наративот што преовладува во Србија за војната во Украина има свои корени во 1990-тите: како „Украина и припаѓа на Русија, а лошиот Запад сакаше да и наштети на добрата Русија, па ние имаме војна“, и како Украинците се измислени луѓе, дека оваа култура не постои…

  „Омаловажувачкиот однос што го имаме во Србија кон соседните народи и републики, гледаме и на војната во Украина и Русија. „Србија веќе даде погрешни проценки за руската војна во Украина и може да плати висока цена за тоа“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img