More

  Протекоа нови информации: Руската индустрија во неволја, земаат резервни делови од – фрижидери

  spot_img

  Војната во Украина предизвика нови проблеми во руската одбранбена индустрија. Имено, според висок функционер од Обединетото Кралство, руската армија сега вади резервни делови од користени фрижидери.

  Џејмс Кариуки, заменик постојан претставник на Обединетото Кралство во Обединетите нации, за време на состанокот на Советот за безбедност на ОН во понеделникот во Њујорк рече дека руската армија се повлекла дури 18 години во последните две години војна, според до Newsweek.

  Кариуки ја осуди Русија за набавка на оружје и опрема од Иран и Северна Кореја, а се осврна и на проблемите во руската војска.

  „Руската одбранбена индустрија расклопува фрижидери за делови…И за што? Да изгуби повеќе од половина од земјата што ја зазеде од февруари 2022 година и една петтина од нејзината црноморска флота?“, рече тој.

  „Оваа војна никому не му користи, дури ни на Русите, а особено на Украинците. Единствената закана за кој било цивил во Украина продолжува да доаѓа од Русија“, додаде тој.

  Руската одбранбена индустрија значително го зголеми производството на оружје и опрема минатата година, и покрај меѓународните санкции кои го попречуваа производството од почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари 2022 година.

  Во извештајот објавен од руската државна новинска агенција Тас се тврди дека во 2023 година биле произведени над 2.200 оклопни борбени возила, 1.400 ракетни и артилериски возила, 1.400 оклопни возила и повеќе од 10.600 автомобилски возила.

  Москва, исто така, го зајакна својот арсенал со ирански камиказе беспилотни летала Шахед, а се верува дека има набавено дел од своите балистички ракети и артилериски гранати од Северна Кореја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img