More

  Многу луѓе го прават тоа погрешно: Лекарот откри како правилно да го користите спрејот за нос

  spot_img

  Со растот на респираторните заболувања, лекар ја сподели „најефективната“ техника за користење назални спрејови, бидејќи многумина го користат лекот на погрешен начин.

  Назалните спрејови се упатуваат во носот и често се користат за ублажување на симптомите на алергии и настинки, вклучувајќи затнат, кивање и течење на носот. Педијатарот и алерголог д-р Захари Рубин предупреди на вообичаената грешка што ја прават луѓето кога користат спреј, особено ако можете да го „вкусите“ лекот.
  Рубин во видеото на TikTok рече: „Проблемот со спрејот е што може да биде многу горчлив и затоа, ако не го земете правилно, можеби нема да работи добро. Но, можете исто така да го вкусите и може да биде навистина одвратно“.

  Експертот се придржува до правилото: „Ако го вкусиш, го трошиш“. Потоа го сподели точниот метод на користење на назални спрејови, пренесува Mirror.

  „Во повеќето случаи, луѓето само ќе го насочат спрејот во која било насока, но навистина е важно да го ставите на вистински начин за да ја намалите шансата за крварење од носот или вкусот“, објасни тој.

  Откако ќе бидете подготвени да започнете со користење на назалниот спреј, навалете ја главата малку нанапред така што носот е свртен кон вашите прсти. Наместо да ја насочувате млазницата директно нагоре или на средина, наклонете ја кон увото на истата страна. Ако млазницата е во левата ноздра, таа треба да биде насочена кон левото уво.

  Испрскајте по еднаш на секоја страна и повторете ја оваа постапка двапати. Возрасните треба да прскаат двапати во секоја ноздра, додека децата треба да прскаат по еднаш во секоја ноздра. Според педијатриските алерголози, назалните спрејови за ублажување на конгестија и притисок на синусите не треба да се даваат на деца под шест години.

  Наместо да го вшмукува лекот низ носот, д-р Рубин предлага да дишете нормално и да ја движите главата напред-назад за да спречите да истече или да се спушти во грлото.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img