More

  Прогласена за најпријателска земја во светот

  spot_img

  Кога станува збор за најпријателските земји во светот, веројатно има неколку земји на кои веднаш им паѓаат на памет. Но, што точно значи терминот „пријателска земја“?

  Иако светот е полн со искрено пријателски расположени луѓе во секоја земја, има некои места во светот каде што луѓето развиваат посебен начин на живот кој инспирира попозитивен и посветлен поглед на животот.

  Па, очигледно е така и со далечната Австралија, а ова се само некои од причините зошто Австралија е прогласена за најпријателска земја во светот, според порталот thetravel.com.

  Зошто тие се најпријателската земја во светот?
  Има многу причини зошто тоа е Австралија. Начинот на живот секогаш игра клучна улога во целокупната среќа и благосостојба на поединците и заедницата во која тие се дел. Типичниот австралиски начин на живот вклучува многу авантури, висок квалитет на живот и социјална цел. Австралија е земја опкружена со прекрасни плажи и едни од најубавите природни атракции во светот кои секој треба да ги посети. Има и доволно убави градови кои имаат опуштена атмосфера.

  Австралијците добро ги користат можностите на нивната земја и поголемиот дел од слободното време го поминуваат надвор уживајќи во природната убавина. Тие сакаат да поминуваат време со пријателите и семејството на отворено, да уживаат во храната и пијалоците и да ја прифатат опуштената атмосфера што ја создале преку нивниот начин на живот и поглед на животот.

  Сепак, тие не бегаат од авантуристичкиот начин на живот, па ги прифаќаат и чудата на дивината, кои не недостигаат на овој далечен континент. На крајот на краиштата, тука живеат сите можни животни, опасни и безопасни, а не е невообичаено да се види змија во дворот или во тоалетот.

  Дали Австралија е безбедна?
  За патниците кои се прашуваат дали Австралија е безбедно место за посета, одговорот е – апсолутно да. Тоа е едно од најбезбедните места во светот за туристите, а може да биде и добар избор за туристите во ранци. Кога станува збор за поединечни градови, Перт и Мелбурн добија оценка 76 од 100 за безбедност на градот, а главниот град на Канбера 80 од 100, што укажува дека се многу безбедни градови, пренесува Punkufer.hr.

  Има добри шанси кога земјата ќе биде прогласена за најпријателска во светот, таа ќе биде исполнета со некои од најдобрите забавни работи таму. Нема сомнение дека Австралија е полна со авантури со некои навистина возбудливи дестинации бидејќи е дом на некои од најубавите тропски плажи во светот и бројни морски резервати вклучувајќи го Големиот корален гребен.

  Истражувањето на брегот може да биде врв на патувањето. Освен што ќе талкаат низ шарениот Сиднеј и ќе „крстарат“ по Големиот Океан пат, љубителите на добра капка ќе ги задоволат и своите апетити бидејќи тука се произведува одлично вино. Нема ништо што оди подобро со виното од некои од најсвежите морски плодови во светот, кои ги има во изобилство.

  Подолу е листа на 10 најпријателски земји во светот, која е создадена со споредување на рангирањето на САД на најпријателските земји во светот и списокот на светско население на најпријателските земји, од кои и двете ги истражуваат глобалните патници и собираат податоци од различни форуми .

  1. Австралија

  2. Тајван

  3. Тајланд
  4. Канада
  5. Филипини

  6. Португалија

  7. Мексико
  8. Грција
  9. Финска

  10. Костарика

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img