More

  Папата заврши во болница откако не можеше да го одржи својот говор

  spot_img

  Папата Франциско беше однесен во болница на тестови по општата аудиенција, велат изворите, откако морал да го препушти читањето на говорот на еден од неговите помошници.

  За време на аудиенцијата, Светиот Отец рече дека се уште не е целосно закрепнат откако го намалил распоредот во изминатите неколку дена поради симптоми слични на грип.

  „Сè уште имам малку настинка“, рече Францис за време на аудиенцијата во ватиканската сала Павле Шести.

  87-годишниот папа, кој неодамна имаше низа здравствени проблеми, го откажа распоредот за сабота и понеделник поради, како што рече Ватикан, благ грип.

  Во неделата, како и обично, тој се обрати на толпата на плоштадот Свети Петар за да ја пренесе својата ангелска порака. Папата не го ни прочита говорот претходно во средата на состанокот со ерменските бискупи и го остави тоа на помошник, соопшти Ватикан.

  Папата зборуваше на крајот од аудиенцијата, рапав и малку кашлајќи, за да поздрави дел од верниците и да повика на мир, како што е вообичаено. Тој ги спомна конфликтите во Украина, Израел и на палестинската територија, како и неодамнешните смртоносни напади на католичка црква и џамија во Буркина Фасо и континуираното насилство на Хаити.

  Тој ја осуди и употребата на противпешадиски мини и потсети дека на 1 март се навршуваат 25 години од стапувањето во сила на конвенцијата на ОН за нивна забрана.

  Во декември, папата беше принуден да го откаже планираното патување на климатскиот состанок COP28 во Дубаи поради последиците од грип и пневмонија.

  Во јануари тој не можеше да го заврши говорот поради „благ бронхитис“. Подоцна во текот на месецот тој рече дека се чувствува подобро и покрај „некоја болка“. На Фрања му беше отстранет дел од белите дробови како млад човек во родната Аргентина. Папата има тешкотии и со одење, а редовно користи инвалидска количка или бастун.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img