More

  Продуцентот со Оскар награден Џон Ландау, почина на 64-година од рак

  spot_img

  Продуцентот со Оскар награден Џон Ландау, почина на 64-година од рак, објави „Вариети“.

  Џон Ландау, долгогодишен продуцент соработник на режисерот Џејмс Камерон, работеше на три филмови со најголема заработувачка на сите времиња.

  „Титаник“, за кој продуцентот доби Оскар, стана првиот филм со повеќе од милијарда долари на глобалниот бокс офис, додека овој рекорд го надминаа уште два филма на Ландау – „Аватар“ во 2009 година и продолжението „Аватар: Патот на водата“ од 2022 година

  Тој, исто така, ги продуцираше филмовите „Соларис“ од 2002 година, „Алита: Борбен ангел“ и беше копродуцентот на „Мила, ги намалив децата“ и „Дик Трејси“.

  Ландау е роден на 30 јули 1960 година во Њујорк во семејство на продуценти.

  Тој заврши студии на Универзитетот во Јужна Калифорнија.

  Со сопругата Џуди има две деца Џејми и Џоди.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img