More

  Принцот Вилијам го прекина молкот и проговори за прв пат по кралската дијагноза

  spot_img

  За прв пат по понеделничката порака од Бакингемската палата дека британскиот крал Чарлс Трети има рак, зборуваше и престолонаследникот Вилијам. Тој реши да направи мала пауза од јавноста за да и помогне на својата сопруга, принцезата Кејт од Велс, по операцијата на абдоменот, но сега сепак присуствуваше на еден од настаните.

  Британскиот престолонаследник принцот Вилијам присуствуваше на настанот за собирање средства за лондонската воздушна амбуланта во средата навечер. Принцот од Велс се заблагодари за љубезните пораки за поддршка за неговата сопруга, принцезата Кетрин од Велс, која неодамна беше оперирана на абдоменот и се очекува да и се врати на јавноста по велигденските празници, како и за неговиот татко, кралот Чарлс Трети.

  Ова беа негови први јавни коментари откако Бакингемската палата во понеделникот објави дека на кралот му бил дијагностициран рак додека бил на третман за зголемена простата. „Ова значи многу за сите нас“, рече Вилијам на настанот. По тринеделното отсуство, престолонаследникот, меѓу другото, направи малку иронична шега за природата на настанот.

  „Можам да кажам дека последните неколку недели беа доста здрави. Затоа решив да дојдам на настанот на авионската амбуланта за да побегнам од сето тоа“, на шега рече тој, пренесува британски Би-Би-Си. Принцот Вилијам не даде никакви детали за тоа како напредуваат третманите на неговата сопруга Кејт и неговиот татко.

  Според кралската дијагноза, во иднина се очекува принцот Вилијам да преземе позначајна улога во очите на јавноста. Иако Чарлс III. продолжи да ја извршува улогата на шеф на државата, неговите обврски во јавноста се укинуваат до понатамошно известување. Затоа на настаните ќе биде заменет со други членови на семејството. Покрај Вилијам, и кралицата Консорт Камила, принцезата Ана и принцот Едвард.

  Враќањето на Хари во САД
  И ако велшкиот принц беше подготвен да ги коментира актуелните случувања во кралското семејство на хуманитарниот настан, од друга страна, тој официјално не одговори на посетата на принцот Хари, кој во вторникот отпатува од Калифорнија во Обединетото Кралство на да биде близок со неговиот татко. Веднаш по пристигнувањето во Лондон, војводата од Сасекс накратко се сретнал со кралот, кој ја напуштил резиденцијата на Кларенс Хаус и отпатувал во имотот Сандрингам со кралицата Консорт Камила по посетата на неговиот син.

  Иако на островот се надевале дека оваа посета благотворно ќе се одрази на студените односи и дека дијагнозата на таткото повторно ќе ги собере отуѓените браќа, тоа не се случи. Хари, кој очигледно повеќе не е добредојден во кралските резиденции, спиел во Лондон кога пристигнал во Англија, а не во замокот Виндзор, каде што можел да остане во празната куќа Фрогмор, каде што живеел тој и војвотката од Сасекс пред да се преселат во Соединети Држави. Се вели дека Вилијам и Кејт се во замокот Виндзор. Британските медиуми првично објавија дека Хари е „среќен што повторно се соединил со својот брат“, но тоа не се случи, бидејќи Хари отпатува назад во Калифорнија по само еден ден.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img