More

  Американската армија уби три лица во напад во источниот дел на Багдад

  spot_img

  Американските сили со дрон убиле висок командант на Катаиб Хезболах. Се вели дека во нападот нема цивилни жртви.

  Во напад на американско беспилотно летало во Багдад во средата убиен е висок командант на проиранската група Катаиб Хезболах, која САД ја обвинуваат за нападот во северен Јордан во кој загинаа тројца американски војници. Централната команда на американската армија (Centcom) објави дека во нападот нема цивилни жртви.

  Според информациите на ирачкото Министерство за внатрешни работи, во нападот во источен Багдад загинале три лица, двајца команданти на проиранска група и еден возач. Пентагон тврди дека висок командант, идентификуван како Абу Бакр ал Сади, бил одговорен за планирање напади врз американските сили во регионот.

  Од возилото останало само јагленосани остатоци
  Американските сили извршија напад со висока прецизност на возило во движење на прометниот пат. Од возилото остана само јагленисани остатоци, јавува британски Би-Би-Си.

  Во соопштението, ирачката проиранска група Ал Нуџаба најави насочен одговор на нападот, кој според нив нема да остане неказнето. Палестинското исламистичко движење Хамас го осуди нападот, велејќи дека тоа е кршење на суверенитетот и безбедноста на Ирак.

  Набргу по нападот, портпаролот на ирачкиот премиер ја обвини меѓународната коалиција предводена од САД дека станува фактор на нестабилност во оваа блискоисточна земја. „Овој пат ја принудува ирачката влада повеќе од кога било досега да ја прекине мисијата на коалицијата“, додаде тој.

  САД досега извршија неколку напади како одговор на смртта на нивните војници. Пред една недела уништија неколку цели во Ирак и Сирија, а претставниците на американската влада тогаш изјавија дека тоа е само почеток.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img