More

  Принцот Хари кој веќе не е жител на Велика Британија, наводно, бил бесен и во солзи откако неговиот татко, кралот Чарлс, лани наредил да бидат отстранети сите негови лични работи од резиденцијата Фрогмор, односно тој да биде официјално иселен

  spot_img

  Принцот Хари кој веќе не е жител на Велика Британија, наводно, бил бесен и во солзи откако неговиот татко, кралот Чарлс, лани наредил да бидат отстранети сите негови лични работи од резиденцијата Фрогмор, односно тој да биде официјално иселен. Ова го тврди кралскиот биограф Том Квин.

  Биографот вели дека Хари го сметал исфрлањето од палатата за одмазднички чин од неговиот татко и за „шамар во лице“, пренесува Јаху Њуз.

  Работите на Хари беа исфрлени од колибата Фрогмор лани откако принцот го објави својот мемоар насловен „Резерва“. Тој 29 јуни беше времето кога Хари и официјално ја смени својата примарна резиденција од Велика Британија во САД.

  Шлаканица, солзи, одмазда

  Се смета дека ова е причината што кралот Чарлс наредил и официјално да се исфрлат работите на синот.

  Биографот Том Квин за британски „Мирор“ изјави:

  – Приказната за промената на живеалиштето на Хари можеби се појави дури во изминатите неколку дена, но всушност Хари тивко ја смени својата примарна резиденција уште пред 29 јуни 2023 година – истиот ден кога тој и Меган беа иселени од Колибата Фрогмор на имотот Виндзор – вели биографот и додава:

  – Тоа е датумот наведен во новите деловни документи поднесени во САД оваа недела. Во тоа време, малку луѓе сфатија каков шлаканица изгледаше иселувањето од Фрогмор за Хари – тоа беше последната капка.

  Хари и Меган ја добија Колибата Фрогмор како подарок од покојната кралица Елизабета Втора како свадбен подарок, при што, пред парот да се всели, куќата беше подложена на реновирање вредно 4 милиони долари.

  Биографот Том раскажува:

  – Хари беше апсолутно бесен и во солзи поради тоа што беше протеран од Фрогмор – чувствуваше дека неговиот татко нема право да го прави тоа и дека тоа е чисто одмазднички.

  Ги платиле трошоците за реновирање и пак ги исфрлиле

  Кога на крајот се вселиле, живееле таму само за помалку од една година, пред да одлучат да се повлечат од функцијата високи членови на кралското семејство. Тоа се случи во 2020 година.

  И покрај тоа што Хари ги врати трошоците за реновирањето, кралот Чарлс сепак ги исфрли него и неговото младо семејство од имотот.

  Откако Хари и Меган ја напуштија Велика Британија, принцезата Јуџин и нејзиниот сопруг Џек Бруксбанк се преселиле на имотот во ноември 2020 година. Шест месеци подоцна, тие се преселиле во колибата Нотингем.

  Според веб-страницата на Royal Collection Trust , „куќата Фрогмор повеќе не е окупирана од кралското семејство, туку често се користи за забава“.

  Минатата недела Хари официјално изјави дека отсега е жител на Соединетите Американски Држави.

  Ако Хари се врати само ќе ги влоши работите?

  Сите овие информации доаѓаат во време кога се пишува дека Хари е подготвен да „стапи и да му помогне“ на кралското семејство по дијагнозата на рак на Чарлс и на сопругата на неговиот брат, Кејт Мидлтон.

  Соработник на Бакингемската палата минатиот месец за „Хералд Сан“ откри дека Хари, наводно, го гледа ова како „совршена можност“ за него да го поправи својот прекинат однос со семејството.

  – Хари му кажа на кралот дека ќе влезе и дека ќе му помогне, ако го сака тоа, но, по сè што се случи меѓу принцот и неговото величество (Чарлс), нема начин тој да му дозволи да се врати – изјавили изворот од Бакингемската палата.

  Неименуваниот помошник тврди и дека има „премногу вода под мостот“ и ако Хари се врати, тоа „само би ги влошило работите“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img