More

  Принцот Хари ја повлече тужбата за клевета против британскиот таблоид

  spot_img

  Британскиот принц Хари во петокот ја повлече тужбата за клевета поднесена против весникот „Мејл он Сандеј“ поради напис за неговото лично осигурување, објави во петокот „Дејли мејл“.

  Минатата година, помладиот син на кралот Чарлс го тужеше издавачот Associated Newspapers поради напис од 2022 година во кој се тврди дека се обидел да го задржи во тајност правниот спор со британската влада за полициската заштита што заврши откако тој се повлече од кралските должности во 2020 година.Написот го обвинува Хари дека се обидел да ја заведе јавноста велејќи дека е подготвен сам да плати за заштита.

  Во декември тој побара од судот да не ја разгледува одбраната на весникот, но судијата заклучи дека има шанси да успее. Во резимето на одлуката на судот, тогаш пишуваше дека „тужбата на војводата од Сасекс ќе помине низ другите фази на предистражната постапка, како и судењето во 2024 година“. Ова значи дека тој веројатно ќе мора да сведочи пред Високиот суд во Лондон подоцна во 2024 година.

  Високиот суд во Лондон пресуди дека извештајот на Мејл е клеветнички, што му го отвори патот на Хари да покрене случај против еден од најголемите британски издавачи на медиуми, но обидот да се реши случајот во негова корист без судење пропадна.

  Дејли Мејл објави дека војводата од Сасекс ја повлекол тужбата неколку часа пред неговите адвокати да ги предадат соодветните документи.

  Весникот, исто така, објави дека Хари сега ќе мора да ги плати сите трошоци за весникот, кои изнесуваат околу 250.000 фунти, како и сите други трошоци, кои се проценува дека се вкупно 500.000 фунти.

  Адвокатот на Хари и портпаролот на Associated одбија да го коментираат случајот.

  Тоа е еден од низата судски случаи што кралското семејство ги покрена против британските таблоиди. Тој и уште шест лица, меѓу кои и пејачот Елтон Џон, го тужат Асошиетед прес.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img