More

  Бибер – зачин кој го намалува холестеролот и го подобрува здравјето на мозокот

  spot_img

  Биберот има антиинфламаторни својства кои го спречуваат хроничното воспаление, кое може да биде главната причина за разни здравствени проблеми.

  Како сол, така и црниот бибер е дел од секоја кујна. Тој е еден од најпопуларните и најкористените зачини во светот. Но, колку навистина знаеме за него?

  Црн пипер
  Студиите докажуваат дека присуството на пиперин, главното активно соединение во црниот пипер обезбедува ефективен пипер не само што е главен во кујната, туку може да се смета и за „крал на зачините“.

  Се користи во античката ајурведска медицина илјадници години поради високата концентрација на моќни и корисни растителни соединенија.Има антиинфламаторни својства кои го спречуваат хроничното воспаление, кое може да биде главна причина за разни здравствени проблеми како артритис, срцеви заболувања, дијабетес и рак, пишува Živim.hr.borbu protiv upala.

  Пиперинот помага и при отечени зглобови, го потиснува воспалението на дишните патишта предизвикано од астма и сезонски алергии и го поддржува здравјето на црниот дроб.

  И денес пиперката се препорачува за зајакнување на имунитетот и подобро варење, а најдобро е да се консумира свежо мелено.

  Здравје на мозокот
  Пиперинот исто така игра важна улога во подобрувањето на функционирањето на мозокот. Се покажа како корисен за ублажување на симптомите поврзани со дегенеративни состојби на мозокот како што се Алцхајмерова и Паркинсонова болест.

  Истражувањата покажаа дека пиперинот ја подобрува меморијата и се чини дека го намалува формирањето на амилоидни плаки кои можат да ги оштетат протеинските фрагменти во мозокот поврзани со Алцхајмерова болест.

  Шеќер во крвта
  Биберот исто така може да игра улога во подобрувањето на нивото на шеќер во крвта бидејќи помага да се подобри метаболизмот на шеќерот во крвта.

  Неговото редовно консумирање може значително да ја подобри инсулинската чувствителност. Сепак, потребни се повеќе истражувања за да се потврдат овие ефекти.

  Холестерол
  Високото ниво на холестерол во крвта е еден од најчестите здравствени проблеми и е поврзан со зголемен ризик од срцеви заболувања.

  Истражувањата покажаа дека диетата со екстракт од црн пипер го намалува нивото на холестерол во крвта, вклучувајќи го и ЛДЛ холестеролот, а исто така се смета дека ја подобрува апсорпцијата на додатоците во исхраната кои го намалуваат холестеролот, како што се куркумата и црвениот ориз, пренесува City Magazine.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img