More

  Меѓународните истражители открија каде се наоѓаат осум украински деца за кои се верува дека биле насилно раселени во Русија

  spot_img

  Меѓународните истражители открија каде се наоѓаат осум украински деца за кои се верува дека биле насилно раселени во Русија, соопшти денеска холандската полиција.

  Во операцијата од седиштето на Европол во Хаг учествуваа 60 истражители од 23 земји.

  – Се надеваме дека децата ќе можат брзо да се вратат дома – рече Винсент Силесен од меѓународниот тим за криминал на холандската полиција.

  Информацијата е предадена на украинските власти, соопшти полицијата.

  Каде се наоѓаат децата е откриено со помош на онлајн алатки и препознавање на лица. Во операцијата учествувале и експерти од Британија, Австралија и САД.

  Од почетокот на војната пред речиси две години, се верува дека илјадници деца од Украина биле киднапирани од Русите.

  Меѓународниот кривичен суд на ОН веќе покрена истрага и издаде меѓународни налози за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и руската комесарка за правата на децата, Марија Лвова-Белова.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img