More

  Пријателите на Тошет Проески ја завршија песната што ја сними пред 20 години со помош на вештачка интелигенција, сега е објавена (ВИДЕО)

  spot_img

  „Велат дека времето лечи се, но што ми вреди вечноста без тебе“… е ред од рефренот на последната објавена песна на македонската музичка ѕвезда Тошет Проески. Снимката датира од 2004 година, а неговите пријатели успеале да ја завршат патеката со помош на вештачка интелигенција.

  „Велат дека времето лечи се“ е насловот на песната која изгледаше дека никогаш нема да ја види светлината на денот.

  Но, со помош на новата технологија за вештачка интелигенција, беа извлечени вокалот и пијаното за да се заврши студиското снимање. Затоа е објавен токму сега, после толку години. Снимката всушност му била заветена на пријателот на Тошет, познатиот радио водител, диџеј и продуцент Кирил Зарлинов попознат како (диџеј Ерик Фокс).

  Првата демо снимка е направена во септември 2004 година во домашното студио на Кирил.

  Автор на музиката и текстот е Зоран Ѓорѓевиќ, а аранжманот и продукцијата се на Кирил Зарлинов. Миксата и мастерингот ги направи познатиот македонски микс инженер, кој долги години живее и работи во САД, Костадин Камчев – во „Моцарт студио“ од Њу Џерси, кој има три номинации на музичките Греми награди за најдобар микс. инженер.

  „Голема благодарност до целиот тим што несебично помогна во реализацијата на песната; Давор Јордановски, Дарко Тасев, Иле Спасев, Јован Јованов и Александар Тасиќ од Лесковац. Посебна благодарност до Александар Трајковски, кој ја донесе песната во Македонија и му ја понуди на Тошет“, рече Кирил.

  За видеото се погрижи екипата „Студио 351“ од Кавадарци, светски позната по снимањето на лирски спотови за најголемите светски ѕвезди како Аријана Гранде, Дејвид Гета, Ед Ширан и многу други.

  Кирил се заблагодари и на семејството на Тош за огромната поддршка за овој проект.

  Песната е и своевиден подарок за публиката на Тушет по повод 25 јануари – датумот на кој тој годинава би го прославил својот 43 роденден.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img