More

    Приходите да се потрошат за купување оружје за Украина

    spot_img

    Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека околу 90% од приходите остварени од замрзнатите руски средства треба да се потрошат за купување оружје за Украина.

    – Важно е да се согласиме дека овие пари може да се користат за купување оружје не само во ЕУ, туку и ширум светот – изјави Шолц по состанокот со членовите на владите на трите балтички земји во Рига.

    Тој изјави дека Германија и трите балтички земји се посветени на брзото проширување на производството на оружје во Европа и додаде дека производството на муниција и системи за противвоздушна одбрана веќе е зголемено.

    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img
    spot_img