More

  Претрес во деловна зграда во Звечан, пронајдени вреќи со песок

  spot_img

  Косовската полиција изврши претрес во зграда во Звечан, а внатре во неа се пронајдени вреќи со песок за кои се верува дека биле користени за поставување барикади, објави Косев. Засега нема уапсени.

  Во вторникот наутро, припадници на полицискиот регион Север влегле во просториите на ненаселената катна деловна зграда на влезот во Звечан, по дојава дека во неа има вреќи со песок што се користат за барикади.

  „Добивме информација дека во една зграда, која е на општина Звечан, која ја користела цивилната заштита и паралелните објекти, има материјали за вреќи со песок за ровови, а веќе биле користени во Рудар, на мостот на влезот во Звечан. Влеговме внатре и најдовме вреќи со песок“, изјави за КоСС заменик-командантот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Ељшани.

  На местото на настанот се присутни неколку полицајци, меѓу кои и оние со долги цевки.

  Се очекува и доаѓањето на единиците за организиран криминал од Приштина, чија одговорност е понатамошна истрага, рече Ешљани.

  На прашањето дали ситуацијата е мирна, Елшани вели – „Секако!

  На терен се и припадници на ЕУЛЕКС.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img