More

  Преку Антиќ Москва се инфилтрирала во Европарламентот, комисиите…

  spot_img

  Руското разузнавање користи српски агент за да се инфилтрира во институциите на ЕУ и да шири про-Кремљ ставови за инвазијата на Украина, се вели во брифингот на западните разузнавачки служби, виден од бриселскиот портал Политико.

  Во октомври 2023 година, српскиот државјанин Новица Антиќ – активен „агент на влијание“ кој свесно соработувал тесно со руската безбедносна агенција, според документите – одржал состаноци со европски претставници во Брисел, вклучително и членови на Европскиот парламент.

  Меѓу пратениците беа и пратеничката на германските Зелени Виола фон Крамон-Таубадел, италијанската социјалистичко-демократска пратеничка Алесандра Морети и Владимир Билчик, словачки член на конзервативната група на Европската народна партија, според соопштението за печатот и фотографијата што ја видел Политико.

  Во извештајот на разузнавањето нема информации кои сугерираат дека Морети, Билчик и Фон Крамон-Таубадел биле свесни за врските на Антиќ со ФСБ кога се сретнале со него. Тројца пратеници одбија да ги коментираат наводите за Политико.

  Новица Антиќ, инаку претседател на Воениот сојуз на Србија, се сретнал и со претставници на синдикатот ЕУРОМИЛ, или ЕПСУ, кој ги застапува вработените во вооружените сили и јавните служби во Европската унија, тврди Политико.

  Според брифингот на западното разузнавање, Антиќ тесно соработува со соработникот на ФСБ, Вјачеслав Калинин, руски државјанин и главен уредник на Ветеран њуз, веб-страница специјализирана за вести за ветераните на вооружените сили.

  Во делот „За нас“ на веб-страницата се наведува дека Ветеран њуз е „информативен партнер“ на ФСБ и руското Министерство за одбрана, меѓу другите ограноци на руските безбедносни сили.

  Додека во извештајот на разузнавањето се спомнуваат активностите на Антич, се вели и дека Калинин регрутирал други луѓе, но не е прецизирано колку и во кои земји.

  Според Политико, Антиќ ја искористи својата улога како шеф на Српскиот воен сојуз за да го критикува српскиот претседател Александар Вучиќ и високите функционери на српските вооружени сили.

  „Ја користеа секоја прилика да промовираат руска пропаганда поврзана со војната во Украина“, се наведува во брифингот, алудирајќи на средбите во Србија и земјите од ЕУ.

  Веста дека Антиќ одржал состаноци во Европскиот парламент ја истакнува ранливоста на тоа тело од операциите за шверц на влијание поддржани од државата.

  Претходно овој месец, Политико откри дека шпионски софтвер бил пронајден на мобилните телефони на двајца членови на Европскиот парламент, вклучувајќи ја и поранешната француска министерка за Европа Натали Лоазо, која претседава со поткомитетот за одбрана на телото.

  Политико понатаму пишува дека Калинин го поканил Антиќ во Русија да се сретне со високи руски воени претставници меѓу 2019 и 2020 година. Првично фокусирани на влијанието врз српското граѓанско општество, тие подоцна го прошириле својот фокус на европските синдикални и ветерани организации и, во последниве месеци, на членови на Европскиот парламент.

  Антиќ, отворен критичар на српските вооружени сили, кој е во судир со српската политичка елита, моментално е во притвор во Нови Сад, според информативниот сајт „Балкан инсајт“. Антиќ во последните пет години двапати беше разрешен од српската војска.

  Новица Антиќ штрајкува со глад од денот на притворот, 1 март и вели дека нема да се откаже додека не биде ослободен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img